Synology - SNMP

Dyskusja w 'SNMP - czyli monitoring stanu Synology' rozpoczęta przez użytkownika Krwiak, 18 Marzec 2010.

 1. Krwiak

  Krwiak SysOp Administrator

  Witam

  Czy ktoś z was korzysta z tej funkcji i wie jak to w praktyce można wykorzystać?
   
 2. terrorite

  terrorite Zarejestrowany Noobie

  Sadze ze SNMP to funkcja ktora sie przydaje w nieco wiekszych sieciach, w domu raczej malo kto postawi sobie server SNMP i bedzie go uzywal do monitorowania pracy synology. No ale jak ktos chce to moze wlaczyc funkcje SNMP w np. win2k8 czy win2k3 server. A wykorzystanie, no wlasnie do monitorowania i nadzoru sieci i sprzetu, np. taki OpManager potrafi bardzo duzo, TUTAJ masz opis jego funkcjonalnosci. Na dodatek TUTAJ jest przystepnie wytlumaczone o co w ogole w tym wszystkim chodzi.
   
 3. MiChalSzy

  MiChalSzy Zarejestrowany Noobie

  W pracy korzystam z Opmanagera (wykupiona licencja) i muszę niestety stwierdzić, że działa to średnio. Pewnie jeżeli obsługuje to do kilku/nastu urządzeń to jest ok., ale przy większej ilości... tragedia.
  Jak dla mnie najlepszym softem jaki miałem okazje przetestować jest NetCrunch, ale sporo kosztuje.
  Z darmowych rozwiązań podoba mi się jeszcze zenoss core. Niestety albo stety działa on tylko na linuxie (zawsze można jednak skorzystać vmware playera).
  Prostym, fajnym i darmowym softem jest jeszcze The Dude.

  Jeżeli chodzi o zastosowanie snmp, to dzięki niemu możesz monitorować działanie wielu urządzeń sieciowych (działanie interfejsów, usług, obciążenie procka, pamięci, dysków itp.) i szybko reagować na problemy. Jeżeli masz w sieci tylko jeden serwer i jest nim synology to wg mnie nie opłaca się korzystać z snmp bo powinien być postawiony drugi serwer, na którym jest postawione oprogramowanie monitorujące (np. jedno z tych, które poleciłem), które oprócz odczytywania różnych parametrów może odbierać także trapy wysyłane przez synology (jeżeli coś złego się dzieje).
   
 4. mikhnal

  mikhnal Guest

  Dzięki The Dude uzyskałem coś takiego, ale nie wiem co dalej :)
   

  Załączone pliki:

  • smtp.png
   Rozmiar pliku:
   44,2 KB
   Wyświetleń:
   409
 5. MiChalSzy

  MiChalSzy Zarejestrowany Noobie

  A co byś chciał? Już pokazuje ci obciążenie procka, pamięci i dysków. Możesz dodać również monitorowanie usług, np. http czy ftp.
   
 6. Krwiak

  Krwiak SysOp Administrator

  Jeżeli chodzi o Synology to faktycznie wszystko, ale zastanawiam się czy można w jakiś sposób sprawdzić kto na jakie strony wchodzi? Z routera wysyłam teraz info na Syslog i mam kto gdzie wchodzi pytanie czy ten program The dude też potrafi takie rzeczy?
   
 7. MiChalSzy

  MiChalSzy Zarejestrowany Noobie

  Z tego co pamiętam (a mogę nie pamiętać bo nie zgłębiałem tematu sysloga) to najlepszym programem do przeglądania logów jest Kiwi
   
 8. Krwiak

  Krwiak SysOp Administrator

  Również spotkałem się z opinią, że Kiwi jest dobre, ale niestety płatne jak na razie zapoznaję się z programem Syslog Watcher Personal, który w wersji darmowej umożliwia podpięcie jednego urządzenia co na chwilę obecną zaspokaja moje wymagania. Poszukuję rozwiązania, które umożliwi mi monitoring userów w siec, a mianowicie tego na jakie strony w chodzą i jak na razie uważam, że syslog to lepsze rozwiązanie no, ale może się mylę.
   
 9. MiChalSzy

  MiChalSzy Zarejestrowany Noobie

  Ale przecież jest chyba też dostępna wersja darmowa?
  a jeżeli chodzi o snmp to na pewno nie nadaje się do tego żeby monitorować kto na jakie strony wchodzi. Tutaj można by było jeszcze proxy się pobawić.
   
 10. Darek

  Darek Zarejestrowany Noobie

  Wznowię wątek i napiszę, że ja do SNMP używam odmon.com , sprawuje się całkiem dobrze, monitoruje nim serwerek i router (dd-wrt)
   
 11. blazej

  blazej Nowy użytkownik Noobie

  Hej
  Ja monitoruje dwa synology Rs2211RP+ oraz już starszy RS409. Soft jakiego używa do monitoringu sieci to Cacti działa pod Linuxem ale jest też wersja pod Windowsa. Generalnie działa świetnie. Można monitorować wszystko co jest przekazywane przez Synology. Wystarczy napisać pododawać odpowiednie OID z tablicy MIBów i wszystko śmiga bez problemu.
   
 12. zawisza

  zawisza Nowy użytkownik Noobie

  Właśnie przymierzam się do podłaczenia mojego DiskStation do Nagiosa.
  Moglibyście podać nr OID, które monitorujecie?
  Może znajdę coś o czym nie wiem, a jest przydatne...
   
 13. PilotPirx

  PilotPirx Zarejestrowany Noobie

  Chłopaki,

  jeśli mogę dodać swoje "pięć centów". W protokole SNMP bardzo ważnym pojęciem jest baza MIB (Management Information Base). W skrócie jest to drzewiasta struktura przypominająca np. strukturę katalogów (która jest ustandaryzowana), gdzie zapisywane są informacje o stanie nadzorowanego urządzenia. Każdy producent urządzenia sieciowego wyposaża je we własny MIB (przypisany do tego właśnie urządzenia). Baza ta jest w praktyce zapisywana w płaskiej bazie danych plikowej (flat-database). Każda gałąź drzewa ma własny identyfikator OID (postać numeryczna - liczby oddzielane kropkami), lub symboliczny zapis podobnie jak nazwy np. domen. W tych gałęziach są umieszczone komórki przechowujące wartości mówiące o pewnych parametrach pracy urządzenia np. ilość obrotów wiatraka chłodzącego urządzenie, czy aktualny transfer po protokole TCP na konkretnym interfejsie sieciowym. Są ( w uproszczeniu - dużym) dwa podstawowe typy komórek:

  • counters (liczniki)
   Traps (trapy)

  Licznik to komórka (możliwe są także tablice), kóra zmienia się w czasie i pokazuje wartość jednego z parametrów urządzenia (w rzeczywistości liczniki mają zadeklarowany typ jak w językach programowania).
  Trap to rodzaj alarmu, który jest wysyłany jeśli wystąpi sytuacja anormalna lub (najczęściej krytyczna).

  Wbrew różnym opiniom jest to jeden z najwydajniejszych protokołów używanych do monitorowania stanu urządzeń sieciowych (bo działa na protokole UDP, który jest bezpołączeniowy i dużo szybszy niż TCP). Jest to protokół bardzo często używany np. do nadzorowania urządzeń sieciowych w sieciach telefonii komórkowej (np. LTE). Obecnie jest stosowany nawet dla domowych routerów, czy kamer IP.

  Pracę warto zacząć od pobrania MIB Browsera (jest dużo darmowych) i MIB'a dla konkretnego urządzenia (dostarczany przez producenta), wtedy będziemy widzeli w jakiej gałęzi bazy MIB (pod jakim OID'em są umieszczone jakie informacje), niektóre gałęzie MIB mogą być standardowe (pod ustandaryzowanym OID'em) a inne specyficzne dla danego urządzenia (jeśli mamy MIBa w browserze to widzimy też adresy symboliczne komórek i możemy ich też używać (proponuję pakiet openSNMP do analizy MIB'ów, chociąz jest dośćtrudny).

  Software do monitorowania urządzeń po SNMP po prostu analizuje MIB'a urządzenia i po adresie IP (i uwierzytelnieniu przez community) pobiera z tego urządzenia wartości liczników lub odbiera wcześniej zdefiniowane trapy (alarmy) - and that's it 8-)
  To wydajny protokół tylko czasem soft (Agent) jest słabej jakości ( SNMP pomimo nazwy sugerującej coś innego, jest to jeden z bardziej skomplikowanych protokołów sieciowych).
  Można też przeż SNMP sterować (zarządzać urządzeniem). Dopiero wersja SNMP 3 jest naprawdę bezpieczna, bezpieczeństwo wersji 1 i 2 (szczególnie 1 nie jest rewelacyjne), dlatego trzeba uważać bo ktoś może zaatakować nasze urządzenie właśnie przez źle skonfigurowany protokół SNMP (warto używać i tu niestandardowych portów UDP)

  Nie piszę tego, żeby się mądrzyć - może się przyda komuś, kto nie miał do tego czasu do czynienia z tym protokołem :oops:

  Pozdrawiam :)
   
 14. fascik

  fascik Nowy użytkownik Noobie

  Do monitorowania idealnie nadaje się PRTG. W wersji bezpłatnej jest chyba 100 sensorów. U mnie monitoruję sobie ponizsze parametry:
  prtg1.PNG