Spooner

Dyskusja w 'Konkurs noworoczny - wygraj DS213+ i dwa dyski WD' rozpoczęta przez użytkownika Deleted member Spooner, 6 Styczeń 2013.

1. Studium pewnego przypadku...
    Decyzję o zakupie serwera plików chyba powinienem nazwać kaprysem, bo ta nie była podyktowana jakąś szczególną koniecznością. Jako że projekt nie był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, nie wymagał opinii księdza proboszcza ani reprezentanta partii rządzącej.

Pełen przegląd rynku pochłonął gigabajty transferu danych pod postacią specyfikacji technicznych, wideo recenzji i opinii użytkowników. Z raportu końcowego wynikało, że najtańszym rozwiązaniom brakuje kompatybilności z dyskami twardymi. Droższe, aczkolwiek w dalszym ciągu budżetowe, konstrukcje nie są w stanie zapewnić choćby połowy funkcjonalności oferowanych przez Synology. Stąd oczywistym stał się wybór DS212 i obsadzenie jednej zatoki posiadanym dyskiem 1,5TB, z założeniem możliwie szybkiego zakwaterowania sąsiedniej zatoki bliźniaczą kombinacją talerzy i głowic. Za budżet przedsięwzięcia odpowiedzialna była oddelegowana przez pewną instytucję finansową złota rybka, która wysłuchawszy mojej argumentacji, lekką płetwą potroiła wstępnie przyjętą w kosztorysie sumę środków pieniężnych.

Biblioteka multimediów
    Migrację danych na dyskstację zacząłem nieśmiało od biblioteki multimediów. Od razu poddałem się urokowi swobody, jaką daje standard DLNA w dostępie do dóbr audiowizualnych, z poziomu dedykowanego odtwarzacza, mądrego telefonu czy zestawu kina domowego.

aspooner.synology.me_pics_dlna_25.jpg

DownloadStation, z możliwością automatycznego pobierania torrentów, zwolnił mnie z obowiązku stałego monitorowania nowości wśród emitowanych za oceanem seriali.

Repozytorium wspomnień
    Kiedy poznaliśmy się trochę lepiej, powierzyłem usłudze PhotoStation wszystkie, co do jednego, wspomnienia. Przy tej okazji nietaktem byłoby nie wspomnieć o androidowej aplikacji DSPhoto+, która oprócz rzeczy oczwiście oczywistych pozwala na wgranie zdjęć zrobionych telefonem, bezpośrednio do odpowiedniego albumu na DyskStacji.

aspooner.synology.me_pics_lucy_25.jpg

W tak zwanym międzyczasie wszedłem w posiadanie drogą kupna, drugiego dysku twardego i jak na rezolutnego trzydziestolatka przystało, zdecydowałem że ten będzie przechowywał lustrzaną kopię danych składowanych niespełna 2cm obok.

Praca to nie zabawa
    Kolejnym chronologicznie incydentem na wspólnej drodze życia, było podjęcie mniej lub bardziej męskiej decyzji założenia własnej działalności gospodarczej. Bezpośrednią tego konsekwencją, poza bliższym poznaniem pań z ZUS-u i Urzędu Skarbowego w toku postępowań organizacyjnych, było włączenie usługi serwera www, który dzielnie hostuje moją elektroniczną wizytówkę.

Od tego czasu, przestrzeń dyskowa DyskStacji stała się domem dla moich projektów. Liczne dokumenty tekstowe, grafiki, nagrania wideo, sample audio narracji, dokumenty księgowe, pozostawione pod opieką FileStation towarzyszą mi zawsze i wszędzie.

aspooner.synology.me_pics_wrkstation_25.jpg

W czasach, kiedy telefony coraz rzadziej służą do nawiązywania połączeń głosowych, usługa CloudStation dba o to, aby zmiany w dokumentach dokonane w środku transportu publicznego, na ławce w parku, czy u cioci na imieninach, zostały rozpropagowane na wszystkie pozostałe narzędzia pracy.

aspooner.synology.me_pics_htc_25.jpg

'Nie' płatnym usługom hostingowym
    Ostatnio serwer MySQL powiększył się o przeniesione z komercyjnego hostingu, tabele forum wspólnoty mieszkaniowej. A to jeszcze nie koniec, bo aktualnie robi się oficjalna strona, powered by Drupal, będąca dopełnieniem wspomnianego forum, która spocznie w sąsiednim folderze. Ruchowi generowanemu przez poszczególne serwisy przygląda się Piwik, umożliwiając wnikliwą analizę charakterystyki odwiedzających.

Bezpieczeństwo danych
    Aby zapewnić ciągłość świadczenia usług, infrastruktura IT niewielkiego apartmentu na Mokotowie powiększona została o zasilacz awaryjny UPS.

aspooner.synology.me_pics_synology_25.jpg

aspooner.synology.me_pics_twin_towers_25.jpg

...a po konsultacjach ze swoim trzecim ja - dejta sekjurity ofiserem, baza danych jest co 24h kopiowana w całości na stale połączonego pen drive’a, a w szufladzie zdeponowany został zimny zapas, który cierpliwie czeka na swoją szansę odegrania życiowej roli, w tym krzemowym spektaklu sygnowanym marką Synology.
    Pozostaje mi jedynie przeszkolić kota w zakresie wymiany dysków twardych...