Loading...
  1. Rajek

Rajek Nowy użytkownik Noobie

Local Time:
    8:53 AM
    Ratings:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    Synology:
    DS213+
    Witam

Jestem nowy na forum więc chciałbym się serdecznie przywitać. :)

Posiadaczem swojego Synology DS213+ jestem bardzo krótko - od około 3 tygodni.

Z zamiarem zakupu NASa nosiłem się już od dłuższego czasu ponieważ miałem świadomość, że elektronika nie jest wieczna
    i w każdej chwili dysk w kilkuletnim już PCcie może odmówić posłuszeństwa, a zbiór zdjęć dzieci z kilku lat może odejść w niepamięć. ;(

Rozglądałem się tak na prawdę za jakimś tanim rozwiązaniem, które będzie tylko udostępniało pliki w otoczeniu sieciowym i obsłuży 2 dyski w mirrorze.

Z niespodzianką świąteczno urodzinową przyszedł mój brat - ofiarowując mi "pudełeczko" Synology.

Zaskoczony byłem strasznie i jednocześnie bardzo szczęśliwy bo znając życie jeszcze trochę czasu by minęło zanim sam bym uzbierał na własne urządzenie.

Jak tylko wróciłem do domu a dzieci poszły spać, uruchomiłem nową zabawkę :D
    Instalacja dysków była bardzo prosta, podobnie jak uruchomienie całego urządzenia.

Od razu udostępniłem niezbędne foldery i przeniosłem całe archiwum zdjęć tam gdzie ich miejsce - na dysk NASa,
    oddychając jednocześnie z ulgą że teraz cała dokumentacja fotograficzna rozwoju moich dzieci jest bezpieczna.
    A ulga była jeszcze większa gdy dosłownie jakiś tydzień później system operacyjny mojego blaszaka zakomunikował złowieszczo:
    "Dysk twardy uległ awarii. Skopiuj wszystkie dane i wyłącz komputer".
    Po tej informacji już nie tylko zdjęcia ale cała zawartość komputera znalazła się w mojej domowej chmurze,
    a gdy już się tam znalazła, zacząłem diagnozę uszkodzenia.
    Jak się okazało na dysku pojawiły się uszkodzone sektory, więc czeka mnie wymiana dysku :-(
    Ale jak zwykłem mawiać - "Mam więcej szczęścia niż rozumu" i jestem wdzięczny że DS213+ pojawił się w moim domu w odpowiednim momencie.

Teraz jak tylko mam wolną chwilę (jak dzieci pójdą spać ;) ) poznaję możliwości nowego nabytku.

Oczywiście podstawowym zadaniem jakie spełnia mój dysk sieciowy jest udostępnianie plików po SMB dla komputerów w sieci lokalnej.
    Całe archiwum zdjęć zostało skatalogowane przez Photo Station tak, aby można było w każdej chwili przez przeglądarkę lub korzystając z aplikacji na smartfonie z androidem dostać się do fotografii i np. pokazać znajomym jak rosną dzieciaki. Jeszcze nie przetestowałem jak działa wysyłanie zdjęć z galerii bezpośrednio na Facebooka ale mam nadzieję, że zrobię to w najbliższej przyszłości.
    Uruchomiłem też Audio Station, które dzięki tunelowi VPN zestawionego z pracy, wykorzystuję do słuchania muzyki z domu - w pracy.
    Podoba mi się też koncepcja Video Station i czekam z niecierpliwością na nową jej wersję i aplikację na androida, dzięki której będę mógł oglądać filmy z domowych zbiorów wszędzie.
    Uruchomiłem również Syslogserver na który logowane są wydarzenia z domowego routera, a w niedalekiej przyszłości prawdopodobnie również z routerów klientów - żeby mieć wszystko pod kontrolą.
    Byłem bardzo miło zaskoczony widząc aplikację CloudStation - taki własny domowy dropbox :D mam nadzieję że w kolejnych wersjach dodadzą możliwość definiowania kilku katalogów do synchronizacji oraz dobrą apkę na androida.

Jestem również na etapie testowania kilku innych paczek - Download Station, PyLoad, OwnCloud

Jestem ciekaw jakie jeszcze usługi da się uruchomić na tej małej, wielkiej skrzynce :D

A tak wygląda DS213+ w towarzystwie routerów i UPSa - ukryte w szafce przed dziećmi

Attached Files:

• P1160452a.
      P1160452a.jpg
      File size:
      60.8 KB
      Views:
      31
      md5_sum:
      5b1c458cb06f7b6f2752e8786702cbb7