Przydatność Asterisk w małej firmie i czy warto się go uczyć?

Dyskusja w 'Asterisk' rozpoczęta przez użytkownika ded, 21 Luty 2016.

 1. ded

  ded Zarejestrowany Noobie

  Jedno podejście już miałem parę postów niżej ale na horyzoncie jest projekt unijny, który przewiduje 3 pracowników i temat centralki voip powraca. Do dyspozycji mam TalkPro R-130 (aparat z voip) oraz PAP2T (popularna bramka na 2 wyjścia). Mój dotychczasowy operator to freeconet i mam tam numer, którego utrzymanie jest darmowe. Firma co prawda oferuje możliwość skorzystania z wirtualnej centralki, której funkcjonalność byłaby wystarczająca ale pobierają za to opłaty a Synology stoi i się nudzi :)

  Pytanie brzmi czy warto tracić czas na konfigurację takiej centralki. Chciałbym zapowiedź, która po danej godzinie zmieniała by się na informującą, że firma zamknięta. 4 nr wewnętrzne, jakieś przekierowanie na komórkę i to wszystko. Ewentualnie nagrywanie rozmów ale to w charakterze ciekawostki.

  Tak realnie, to w większości firm które obsługuje standardem jest jedna służbowa komórka i nikt nie myśli o wdrażaniu takich dupereli. Teraz za 30zł mam kartę sim z rozmowami bez limitu a rachunki za voip niższe nie będą. Takie "burżujstwo" jak jeden aparat telefoniczny na pracownika to wręcz niespotykana sprawa, tym bardziej że rozmów wcale tak dużo nie przewiduję.

  Pomysł jest o charakterze edukacyjnym, jak się raz nauczę to może wdrożę to któremuś z klientów. Z drugiej strony nikt jeszcze nie chciał abym coś takiego instalował bo albo się boją, albo nie wiedzą o co chodzi albo net jest tak słaby że rwie rozmowy. I teraz moje pytanko, czy voip jeszcze ma przyszłość przy dzisiejszych cenach operatorów komórkowych? Ceny na freeconet sporo spadły ale np taki RedBull Mobile to zupełnie groszowa sprawa, do tego jakiś aparat telefoniczny za 200zł i chyba nie ma co nawet rozważać voipów bo działa to plug and play i można dać pracownikowi do domu albo w teren.

  Jak uważacie? Czytam, że konfiguracja centralki to droga przez mękę ale ja lubię takie zabawy. Pytanie tylko czy nie będzie to strata czasu i kasy przy okazji.
   
 2. unr3al2

  unr3al2 Guest

  Konfiguracja jest bardzo prosta ale wymaga czasu.
  Panel w Synology działa poprawnie.

  Używałem asterisk z centrum pakietów i byłem zadowolony.
  Miałem nagrywanie, swój IVR i jeszcze inne pierdoły.