Przeniesienie joomli do innego katalogu

Dyskusja w 'Joomla' rozpoczęta przez użytkownika JacekS, 15 Październik 2012.

1. JacekS

JacekS Nowy użytkownik Noobie

Witam serdecznie i proszę o pomoc.
    Zabrałem się za porządkowanie serwera i zaczęły się problemy, ale od początku.
    Kiedyś, dawno temu, zainstalowałem joomlę bezpośrednio w katalogu web. Żyło to sobie i działało całkiem dobrze ale cierpiał mój zmysł estetyki. Postanowiłem więc wrzucić komponenty joomli do katalogu web/joomla. Zmieniłem oczywiście ścieżki w configuration.php oraz dodałem wirtualny host joomla - domena.pl i wszystko niby działało, ale ...
    Przestał działać komponent galeria pod adresem domena.pl/photo a żeby było śmiesznie komponent poczta działa poprawnie pod adresem: domena.pl/mail.
    Będę bardzo wdzięczny za pomysły i pomoc.

2. kolaborek

kolaborek Zarejestrowany Noobie

Myślę, że odpowiedź prędzej uzyskasz na specjalistycznym forum dot. Joomli, czyli https://forum.joomla.pl

3. JacekS

JacekS Nowy użytkownik Noobie

Wydaje mi się, że sprawa dotyczy jednak diskstation. Chodzi mianowicie o odwołanie do galerii. Samo przeniesienie joomli nie stanowi problemu - od tego jest wirtualny host. Ale jeśli przeniosę przy pomocy wirtualnego hosta stronę, to znika możliwość wejścia do galerii poprzez: mojastrona.pl/photo a na pocztę (mojastrona.pl/mail) wejść mogę nadal. Myślę, że jest to sprawa konfiguracji Linuxa, o którym niestety mam za mało pojęcia.

4. _PH

_PH Nowy użytkownik Noobie

Joomla instalowana z „centrum pakietów” wersja 3.3.5 instaluje się w katalogu /web/joomla. Nie potrafię tego zmienić.
    Wtedy logowanie do strony wygląda: „moja_strona.pl/joomla”
    Nie podoba mi się tak. Chciałbym, żeby nie było /joomla.
    Przeniosłem pliki instalacyjne z „/Web/joomla” do „/Web”
    Można też wypakować pliki z innego pakietu instalacyjnego do katalogu „/Web” – Też próbowałem. – Wtedy logowanie do strony wygląda: „moja_strona.pl”
    …i tak chcę.
    Jednak wtedy niczego nie można doinstalować – Katalogi mają status „Niezapisywalne” i nie potrafię tego zmienić. W FileZilla zmieniam parametry na „Zapisywalne” Jednak w zapleczu joomla widnieją dalej niezmienione.
    Ktoś mi coś doradzi? Sensownie – Nie, że wujek Google, że ciotka Wiki.joomla i inne tego typu. Szukam już kilka dni i…źle szukam?
    Na forum mądry informatyk opisywał jak instalował w katalogu Web/test a ja nie chcę wpisywać na pasku adresu /test. Czy /inne
    A może jest inny sposób rozwiązania tej kwestii? Próbowałem przekierowań ale zawsze mi wyskakuje /katalog w którym jest joomla.

5. tof

tof Zarejestrowany Noobie

zawsze możesz popracować na pliku .htaccess i poustawiać reguły

6. _PH

Zbyt mądra odpowiedź jak dla mnie....Ale dziękuję za starania.

7. tof

informacji dotyczących pliku .htaccess jest w sieci od groma - nie czekaj na gotowe rozwiązanie tylko rusz szare komórki i poczytaj..

tworzenie
    konfigurowanie
    komendy

to wszystko jest w sieci

a robi się za pomocą zwykłego notatnika windowsowego

8. _PH

Cytuję:
    "informacji dotyczących pliku .htaccess jest w sieci od groma - nie czekaj na gotowe rozwiązanie tylko rusz szare komórki i poczytaj.."

Hmmm...- Jednak napiszę....
    Mam 63 lata, uczono mnie ruskiego od podstawówki i trochę francuskiego w tech. ponad 40 lat temu.
    Angielskiego nie znam i trudno żebym się teraz uczył. Mam co robić i bez tego.
    Chciałem się podzielić z rodziną zdjęciami, muzyką, filmami jakie mam, więc kupiłem sobie DS 214play.
    Postarałem się o domenę "serwerph.pl" i próbowałem nauki programowania w HTML - Efektem jest prosta stronka, która uruchamia się z "/web/indeks.html"
    Dowiedziałem się o innych sposobach "budowania stron" Próbowałem różnych, jednak ostatecznie zdecydowałem się na joomla.
    Dalej tak jak opisywałem w pierwszym poście w tym temacie.
    - Wiem, że można utworzyć plik .htaccess z pliku htaccess.txt jednak nie wiem jak można w nim zmienić katalogi z zaplecza joomla z unwrite - czerwonych na zielone.
    I jak pisałem kiedy joomla jest w katalogu /web/joomla wtedy jest wszystko w porządku, wszystko działa, bez "pracowania nad plikiem" .htaccess
    Mam ruszyć głową. - Taką poradę tu uzyskałem. I parę innych...ale..
    Czy warto po to zakładać forum, żeby udzielać takich porad? - Czy odsyłać ludzi na inne fora? do "netu"?
    Napisałeś tu dużo słów - Może gdybyś przeznaczył je na konkrety, jakie wpisy w .htaccess co zmieniają...hm
    Może i inni by na tym skorzystali, a tak?
    Dużo czasu spędziłem w necie na poszukiwaniu rozwiązania mojego problemu...to znaczy, że "idę na gotowe"?
    Szukam odpowiedzi, uczę się...ale jest wielu nauczycieli podobnych do Ciebie - "Pouczycieli" może zbyt wielu?

9. tof

1. atrybuty poszczególnych katalogów zmienia się dowolnie po zalogowaniu się na swój server jako root przez ssh (jak to zrobić znajdziesz na tym forum - poszukaj)

wykorzystujesz do tego standardowe komendy linuxowe czyli w tym przypadku chmod

np:
    Kod:
     chmod 777 /volume1/web/joomla/pictures 

(katalog przykładowy - wymyślony) 
    o rodzaju atrybutów właściwych dla joomli poczytaj na ich forum, gdzie pewnie są informacje jakie powinny być zalecane atrybuty dla poszczególnych katalogów

2. w "usługach www" na swoim NASie w zakładce WIRTUALNY HOST utwórz wpis:

nazwa podfoldera: joomla
    nazwa hosta: twojadomena.pl
    protokół: HTTP lub HTTPS ( w zależności czego używasz )
    port: powinien ustawić się sam ale gdyby nie to dla http: 80, https: 443

ja mam tak u siebie i nie ma opcji żeby nie działało..
    ewentualnie możesz przeprowadzić restart usługi www, wyłączając i włączając ponownie Web Station albo robiąc restart całego NASa, lub przez ssh restartując apache

3. u usługodawcy domeny musisz ustawić reguły DNS - czyli przekierowanie domeny bezpośrednio na Twój adres IP - czyli zmieniamy pole A

np w ovh w stresie DNS wpis powinien wyglądać np tak: twojadomena.pl. 0 A 133.233.133.233 (twój IP)

napisałem Ci to, co powinieneś mieć ustawione.. jeśli ssh, komendy linuxowe, konfiguracja stref DNS stanowią dla Ciebie problem to niestety ale będziesz musiał się dokształcić i POCZYTAĆ - jak każdy z nas tutaj.

Forum nie zawsze daje odpowiedzi na każde pytanie, bo nie każdy musi się na wszystkim znać i znać gotowe rozwiązanie. Joomla to joomla - ma swoje konfiguracje, swoje problemy i najwięcej odpowiedzi znajdziesz na ich forum.

10. _PH

Proszę jeszcze o chwilę cierpliwości... - Może inaczej, żeby nie zaciemniać.
    Może nie trzeba przenosić katalogów joomli do katalogu /web.
    Może niech jest tam gdzie jest /web/joomla
    Zostawmy też domenę.
    Ten wirtualny host dał mi do myślenia. Otóż:
    Teraz wpisując adres IP, jako adres strony, na przykład: 80.238.94.166
    uruchamia mi się plik /web/index.html
    Powiedzmy, że w katalogu /web tworzę podkatalog "joom" i w nim umieszczam plik "index.html"
    Czy da się zrobić, żeby po wpisaniu IP zewnętrznego np. 80.238.94.166 uruchomił się plik: /web/joom/index.html
    Próbowałem w wirtual host wpisać podkatalog "joom" i nazwa hosta: moją domenę ale to nie zadziałało.
    Wpisywałem też jako nazwa hosta: "localhost" zwenętrzne IP i nic. Da się tak w ogóle?

11. tof

coś za bardzo komplikujesz to wszystko..

potrzebuję następujących informacji:

1. będziesz korzystał z domeny? czy operował na swoim adresie IP?
    2. będziesz stawiał jakąś jeszcze stronę internetową, forum, bloga czy cokolwiek innego na swoim serwerze?

bo jeśli zależy Ci na zwykłym przekierowaniu to można to osiągnąć za pośrednictwem .htaccess albo tworząc plik index.html w katalogu głównym który będzie przekierowywał do pliku /web/joom/index.html