Nas z odzysku :)

Dyskusja w 'Pokaż swojego NAS'a' rozpoczęta przez użytkownika prourug, 14 Październik 2017.

1. prourug

prourug Nowy użytkownik Noobie

Sprzęt wykorzystany na zbudowanie tego urządzenia miał trafić na utylizację bo na olx nikt nie chciał go kupić.
    Dawcą podzespołów jest Compaq 6720s.

Laptop wyposażony w : 2 Gb Ramu, procesor Celerom M530, oraz obecnie dysk 320 Gb.
    Laptop został rozebrany całkowicie - pozyskałem z niego płytę główną wraz z dyskiem, pamięcią, procesorem oraz chłodzeniem.
    Podzespoły zostały zamontowane w garderobie w szafie :)

Całość na chwilę obecną pełni rolę : pobierania filmów oraz udostępniania ich za pomocą Plex (oczywiście bez transkodowania) na telewizory i urządzenia multimedialne zgromadzone w domu.
    Spisuje się obecnie świetnie. Xpenology w wersji XPEnoboot_DS3615xs_5.1-5055.1 ruszył za pierwszym razem, bez zbędnego marudzenia. Wszystko zostało wykryte, dyski usb działają, dysk SATA usypia podczas nic nie robienia. Jedyny kłopot mam z hibernacją całego urządzenia. Zużycia prądu nie sprawdzałem - jednak ten Celeron ma TDP 30W - a przy normalnej pracy obciążenie wygląda tak

co utwierdza mnie w przekonaniu iż nie pobiera to za dużo prądu.
    W planach jest zmiana na dysk 1 TB - oczywiście to sprzęt gdzie RAID nie wchodzi w grę, jednak jeśli macie takie stare laptopy który mają pójść w zapomnienie to polecam spróbować dać im nowe życie.

Fixer lubi to.
  2. Fixer

Fixer Zarejestrowany Noobie

Super inicjatywa - wspieram...
    zapodaj linki do materiałów jak zainstalować Xpenology - na pewno się to przyda tutaj nie raz

3. prourug

prourug Nowy użytkownik Noobie

Robiłem zgodnie z tym poradnikiem

Samo rozbieranie laptopa to metoda prób i błędów aczkolwiek za wiele nie ryzykowałem :)