mikhnal

Dyskusja w 'Konkurs noworoczny - wygraj DS213+ i dwa dyski WD' rozpoczęta przez użytkownika mikhnal, 12 Grudzień 2012.

1. mikhnal

mikhnal Guest

Moja historia

Każdy ma swoją filozofię własnego cyfrowego świata. Dla mnie oznacza to łatwy dostęp do MOICH plików ZAWSZE i WSZĘDZIE.

W dzisiejszych czasach powszechności mediów cyfrowych stanąłem przed problemem "gdzie to wszystko trzymać". Ulubione filmy, seriale, zbiór muzyki z ostatnich lat, archiwum zdjęć w formacie RAW, pliki instalacyjne, sterowniki wszystkich urządzeń oraz chyba najważniejsze: miejsce na pełny backup systemu mojego komputera. Pojedynczy dysk w komputerze szybko się zapełnił, nagrywanie na płyty DVD męczyło. Po jakimś artykule w magazynie komputerowym dowiedziałem się jakie możliwości daje posiadanie własnego serwera plików. No i się zaczęło...

... Pod koniec 2008 roku od używanego "dysku sieciowego", litościwie pominę nazwę producenta. Koszmar! Wolny transfer, małe możliwości, GUI wołające o pomstę do nieba - w zasadzie jedynym jego plusem był działający download plików, czyli oszczędność prądu bez konieczności utrzymywania ciągle włączonego komputera stacjonarnego. Hmmm... A może coś lepszego? Samokształcenie w Internecie otworzyło mi oczy na inną firmę i jej produkty.

ai.imgur.com_35bf6.png
    Początek 2009 roku i zakup DS107+, mojego pierwszego Synka... To była miłość od pierwszego logowania. W życiu nie sądziłem, że to małe pudełeczko ma tyle możliwości! Od razu było widać, która firma ma większe doświadczenie. GUI było kwintesencją funkcjonalności i nieskomplikowania. Tak, dokonałem najlepszego wyboru, tylko czemu nie wcześniej?
    Najczęściej używana wtedy funkcja (download plików) była 100 razy lepiej rozwiązana od poprzedniego dysku sieciowego. Transfer plików do komputera nie trwał już wieki. Zaznaczę, że przygodę z Synology zaczynałem od DSM w wersji 2.1. Kolejne upgrady, kolejne nowe funkcje. Moja natura poznawcza wyostrzyła się wtedy maksymalnie. Pierwsza rzecz, której się nauczyłem dzięki Synkowi to komendy linuksa aby sprawnie poruszać się po konsoli. Bez żadnego doświadczenia, ja dotychczasowy użytkownik Windowsa mozolnie uczyłem się czarnej, konsolowej magii. Studiowałem zagraniczne fora nieudolnie tłumacząc je w google translatorze aby tylko dowiedzieć się czegoś nowego. Poznałem paczki IPKG, rzeka nowych dodatkowych programów. Zacząłem dzielić się moimi odkryciami na forum pronas.pl w dziale Cichociemni. Moim pierwszym dużym postem był ten o instalacji boostrapa oraz Midnight Commander'a. Forum okazało się też najczęściej odwiedzaną przeze mnie stroną.
    Dla ciekawskich: DS107+ działa bez problemu do dzisiaj. Ma go mój kolega, który używa go tylko do torrentów i jak mówi jest to dla niego idealne rozwiązanie. Naprawdę, z sentymentem wspominam ten model.

ai.imgur.com_0C71B.png
    Po roku przyszedł czas na zmianę. Szybszy, mocniejszy i przede wszystkim cztero-dyskowy DS409+. Szok! Jaki wzrost mocy w porównaniu do DS107+. Spełniłem również swoje marzenie o RAID 5 w sprzęcie z moimi plikami. Już dwukrotnie RAID 5 uratował on moje dane - cóż, dyski magnetyczne nie są wieczne.
    Zacząłem włączać przeróżne przydatne funkcje: dostęp zdalny przez www oraz SSH, Serwer FTP, itp. Mnóstwo miejsca na dyskach pozwoliło mi na zdigitalizowanie mojej pokaźnej biblioteki płyt muzycznych. Wreszcie miałem miejsce na obrazy cyfrowe płyt w formacie FLAC (mam wysokie wymagania co do jakości odtwarzanej muzyki, która ma cieszyć moje uszy) i mam łatwy dostęp do niej. Niesamowita wygoda.
    Przypominam sobie moment instalacji DSM 3.0... Jaki to był niesamowity skok jakościowy w porównaniu do DSM 2.3. Intuicyjność interfejsu nawet nie wymagała ode mnie nowych poszukiwań - wszystko było logiczne i na miejscu. I tak pozostało do dzisiaj. Nowe DSM jest dla mnie wyznacznikiem ergonomii i wygody interfejsu pomiędzy użytkownikiem a urządzeniem sieciowym.
    Na tym modelu stawiałem pierwsze kroki w instalacji wyszukiwanych w Internecie paczek SPK. Wiedza i zdobywane doświadczenie coraz częściej pozwalała mi na samodzielne radzenie sobie z problemami. Instalowałem każde nowe DSM: beta, testowe z FTP Synology. Poznawałem, szukałem, doradzałem na forum.
    Rozbudowa pamięci do 1 GB RAM zwiększyła responsywność Synka.
    Model ten posiadam nadal. Stoi u mnie w pracy zbierając backupy najważniejszych komputerów, będąc również składowiskiem wszystkich instalek wykorzystywanych w firmie.

ai.imgur.com_lFfl9.png
    Najnowszy nabytek: DS412+. Znowu zaskoczenie, szybkość większa o rząd wielkości! Transfery na poziomie serwerów oglądanych do tej pory ze zdziwieniem na obrazkach w sieci: 100 MB/s. Nawet wymieniłem kartę sieciową w komputerze na profesjonalnego Intela - jakość sterowników i osiągi rewelacyjne. W przypływie natchnienia przeprowadziłem testy wydajnościowe w warunkach domowych.
    Bardzo ucieszył mnie fakt, że przy przekładaniu dysków bezproblemowo zadziałała migracja - nowy Synek przejął wszystkie ustawienia poprzedniego nie uszkadzając przy tym partycji z danymi.
    Nie zapominajmy o coraz nowszych wersjach DSM. Nowe funkcjonalności wprowadzane czasem z potknięciami, ale zawsze poprawione przez techników Synology. Dziś nie wyobrażam sobie działania na plikach bez Cloud Station. To jest MOJA chmura. Nie gdzieś daleko, za górą, za rzeką... Za bardzo cenię sobie prywatność, aby pliki trzymać w serwisie hostingowym. Wszystko mam u siebie i bezproblemowy dostęp zewsząd. Czy to z pracy, czy z komórki. Nie ważne skąd - pełna synchronizacja.
    Również File Station dla znajomych okazuje się niezastąpiony, ponieważ nie każdy z nich potrafi skonfigurować FTP. Na własne oczy widziałem jakie wrażenie robi nawet na średnio orientującym się fascynacie technologii komputerowych logowanie do swojego File Station po plik leżący na dyskach mojego Synka. - "Ale to tak można? Z każdego miejsca? Zawsze?" -"Tak! O to właśnie chodzi."
    W międzyczasie po okradzeniu mieszkania zdecydowałem się na instalację kamery IP, mam do niej dostęp z każdego miejsca logując się do Surveillance Station oraz na telefonie poprzez DS cam. Przyznam, że trochę z niepokojem zaglądam teraz do poczty z informacją o wykrytym ruchu przez kamerę.
    Wyśmienitym udogodnieniem jest serwer wydruku. Do Synka podłączona jest drukarka Samsung ML-2510 dostępna dla wszystkich urządzeń w jednym miejscu. Cieszy mnie fakt, że drukarka ta bez problemu działa w usłudze Google CloudPrint. Już nie raz drukowałem coś na niej dla rodziny będąc w np. pracy.
    Używam też Time Backup dla zabezpieczenia kilku newralgicznych katalogów. Bardzo podoba mi się w tej aplikacji możliwość tworzenia wielu wersji kopii zapasowych. Już kilka razy musiałem się cofnąć nie do ostatniej, ale znacznie wcześniejszej kopii. Chyba jeden z najlepszych pomysłów na backup.
    Podjąłem nawet próbę regularnego pisania bloga w Photo Station, ale czy to brak zapału, czy zbyt mały ekshibicjonizm psychiczny szybko spalił ten pomysł. O użyteczności Photo Station przekonałem się niedawno, kiedy żona zapomniała pendrajwa ze zdjęciami z imprezy, które chciała pokazać u siebie w pracy. Wiedząc gdzie leżą zdjęcia szybko przygotowałem konto w PS, do odpowiedniego katalogu skopiowałem zdjęcia, dowcipnie je otagowałem a link do albumu wysłałem jej mailem. Była bardzo zadowolona, a ja dumny, że jej tak szybko pomogłem.
    Centralna baza logów, czyli Syslog Server zbiera zdarzenia ze wszystkich moich urządzeń sieciowych. W jednym miejscu mam podgląd co się dzieje w mojej sieci przejrzyście podane w interfejsie graficznym DSM. A ja lubię wiedzieć co się dzieje.
    Dopełnieniem mojego cyfrowego świata jest ostatnio smartphone z Androidem za pomocą którego mam dostęp do moich zdjęć dzięki aplikacji DS photo+ oraz kamery wykorzystując DS cam. Łącząc się aplikacją DS finder mam podgląd stanu serwera, a usługa push informuje mnie na bieżąco o zdarzeniach.
    Ostatnio zainstalowałem i testuję VPN Server do bezpośrednich połączeń z pracy oraz za pomocą telefonu.
    Niezaprzeczalną zaletą tego modelu jest możliwość instalacji środowiska javy. Na DS412+ działa serwer Minecrafta dostępny dla mojego siostrzeńca oraz jego kolegów. Z ich relacji wynika, że serwer ma małe opóźnienia i gra im się bardzo płynnie.
    Wykorzystuję też paczkę 3rd party Wake On LAN, którą włączam zdalnie w razie potrzeby mój komputer stacjonarny. Mam do niego potem dostęp przez RDP lub TeamViewer.

Podoba mi się podejście firmy Synology do funkcjonalności swoich serwerów. Niezależnie od modelu użytkownik dostaje na tacy wszystkie elementy jakie są zawarte w DSM i to on wybiera z czego będzie korzystał. Nie trzeba płacić za dodatkową użyteczność. Nie posiadam zaawansowanego telewizora z DLNA, ale wiem, że kiedyś taki zawita do mojego domu a ja w każdym momencie mogę włączyć Serwer Multimediów. To bardzo cieszy. Zastanowiło mnie jak bardzo zmienił się DSM od wersji 2.1. Wychodzi na to, że inwestycja jaką jest zakup serwera Synology przynosi w czasie dodatkowe wymierne korzyści, bo z każdą wersją dostajemy nowe, przydatne funkcjonalności. Dlatego z niecierpliwością czekam na premierę DSM 4.2. Zapowiadane zmiany zbliżą Synology do ideału dysku sieciowego zostawiając konkurencję daleko, daleko w tyle. A ja chcę więcej aplikacji na Androida: DS Cloud i DS Download (nareszcie!), więcej paczek w Centrum Aplikacji, przetestować serwer Radius'a oraz Cloud Station 2. Z pewnością nie będę się nudzić i nie zabraknie mi tematów do pomocy na forum.

Testowa strona www postawiona na DS412+ (były różne): http://mikhnal.pl

Podsumowanie: funkcje Synology, z których najczęściej korzystam
    • dostęp zdalny przez www oraz SSH
    • Serwer FTP
    • Download Station
    • Cloud Station
    • File Station
    • Surveillance Station
    • Photo Station
    • Syslog Server
    • Time Backup
    • DS finder i usługa push
    • DS photo+
    • DS cam
    • Serwer wydruku oraz Google CloudPrint
    • java i serwer Minecrafta
    • Midnight Commander do zaawansowanej edycji konfiguracji

Moje dane są zawsze ze mną: Android

ai.imgur.com_EKBie.png ai.imgur.com_3RxmK.png
    ai.imgur.com_hHW4B.png ai.imgur.com_MbpYm.png

Tak to u mnie wygląda: to czarne na Synku to dysk USB do backupu

ai.imgur.com_fqwWu.jpg_c81e728d9d4c2f636f067f89cc14862c.jpg

Pulpit to maksymalny minimalizm aby wszystko szybko się wczytywało:

ai.imgur.com_lrhNX.png

ai.imgur.com_tD5AR.png

ai.imgur.com_CMheb.png

ai.imgur.com_AyPCD.png

Pozdrawiam

PS: Moje ulubione funkcje serwerów Synology są w tekście pogrubione.

2. ...z całym szacunkiem dla wielokrotnego medalisty forum, ale usługa CloudStation na telefonie działa zdecydowanie lepiej jak się ją uruchomi w ustawieniach aplikacji DS file :roll:

3. mikhnal

mikhnal Guest

Wybacz, ale nie zrozumiałem Twojej wypowiedzi.

4. Spieszę wytłumaczyć - na zrzucie ekranu z DS file rzuca się w oczy brak zakładki 'Cloud Station', która pojawia się po skonfigurowaniu aplikacji do pracy z chmurką. Skucha, zwłaszcza gdy ktoś z takim patosem opowiada o SWOJEJ chmurze... :roll:

5. mikhnal

mikhnal Guest

Również spieszę z wytłumaczeniem dlaczego tak jest. Miałem włączone Cloud Station w DS file ALE w mojej konfiguracji katalogiem domyślnym dla CS na Synku jest... katalog CS wewnątrz mojego home. Dlatego świadomie je wyłączyłem w DS file bo i tak współdzieloną zawartość widzę po wejściu do home. Dwie identyczne usługi na smartfonie są mi niepotrzebne.
    Z Cloud Station za to intensywnie korzystam z komputera w pracy i tak, tu to rozwiązanie jest najwygodniejsze.

6. Piotrek

Piotrek Zarejestrowany Noobie

Spóźnione gratulacje dla zwycięzcy! :) Nagroda w pełni zasłużona. Mikhnal poświęca zdecydowanie najwięcej czasu forum. Ech... żałuję tylko tego że nie pokusiłem się aby wziąć udział, przynajmniej dostałbym prezent niespodziankę. Nawet dzień przed zakończeniem napisałem sobie o moim użytkowaniu DS 212+, ale odpuściłem, bo zobaczyłem że tylko jedna nagroda, a dużo osób startuje. Droga Administracjo forum jest szansa, aby takie konkursy były organizowane częściej? Nie mówię tu o takich spektakularnych nagrodach za setki złotych, ale nawet o jakiś zwykłych upominkach.

7. Krwiak

Krwiak SysOp Administrator

Planujemy cykliczne konkursy, kolejny mam nadzieję na święta Wielkanocne :)

8. Jarex

Jarex Zarejestrowany Noobie

Ja mam tylko jedną, maleńką prośbę: chodzi o to, żeby przyszłe konkursy nie były powiązane z koniecznością posiadania dodatkowego konta na twitterze, flikrze, buziaczku, plotku, dobrychprogramach, elektrodzie i innych, niezwiązanych z tematyką organizacjach. Z góry dziękuję.

9. juh

juh Zarejestrowany Noobie

Re: Odp: mikhnal

@up
    Prosić to sobie możemy. Co to za konkurs bez reklamy?
    Takie rozwiązanie nie przejdzie, chociaż chciałbym się mylić. Też nie przepadam za tą nowoczesnością i fenomenem serwisów pokroju facebooka. Takie czasy, marketing ponad wszystko...

10. eject

eject Zarejestrowany Noobie

nie tam żebym się czepiał ale imo czerwone i zielone nicki powinny mieć zabronione branie udziału w takim konkursie ;]

11. Krwiak

Dokładnie za darmo nikt ci nagrody nie da. No chyba, że Jarex ufunduje to wtedy zrobimy to na jego warunkach :).

Dlaczego nie ? Nie jego wina, że pomaga użytkownikom na forum, a ci z wdzięczności dają mu medale. Jak chcesz też mogę dać ci rangę Admina, pytanie tylko czy wtedy faktycznie będzie pilnował za free nic z tego nie mając porządku na forum. Mikhnal to robi, bo lubi nic z tego nie ma, to dlaczego miał być wycięty z konkursu? Jest to użytkownik, który po prostu bardziej się udziela niż inni. Co innego ja, pracuję w EPA więc mam ban i to jest oczywiste.

12. Magnetar

Magnetar Zarejestrowany Noobie

Mnie tam, forma tego konkursu się nie podobała, reklama reklamą, ale żeby sobie kumpli kupować - Ty mnie kliknij w trąbkę, a ja Ci odpalę nagrodę - fuj...

13. eject

eject Zarejestrowany Noobie

Ponieważ ktoś mógłby pomyśleć że wygrał po znajomości ;]

Nie umniejszam tutaj roli Mikhala naprawdę się napracował z tym opisem, pomógł mi wiele razy na forum ale jednak wydaje Mi się że karty mogły być już dawno rozdane ;]

14. mechnowak

mechnowak Nowy użytkownik Noobie

Spokojnie, czerwony zobowiązał się już nie startować w konkursie:

awstaw.org_m_2013_01_30_mikhnal___obietnica_niestartowania_w_nast_C4_99pnym_konkursie.png

Teraz nagrodę zgarną zieloni :D

15. mikhnal

mikhnal Guest

Podtrzymuję.

16. Magnetar

Magnetar Zarejestrowany Noobie

I weź tu coś powiedz, sami szpiedzy... - co za naród :lol:

17. Krwiak

Masakra :) mikhnal rób medal szpieg i zaraz go przyznamy wiesz komu :)

18. unr3al2

unr3al2 Guest

Wreszcie coś za darmo dostaliście :D
    Fajne medale :)

19. Jarex

Jarex Zarejestrowany Noobie

Re: Odp: mikhnal

Ja rozumiem potrzebę reklamy, marketingu i całego tam gadania. Ale jakoś nie przemawia do mnie myśl, że Firma Synology ufundowała nagrodę po to, by liczba 'lubiących ich' zwiększyła się o 23 osoby.

20. juh

juh Zarejestrowany Noobie

@up
    Ciekawe jak zostanie potraktowana osoba która dopiero na potrzebę konkursu założyła konto na fb i ma zero znajomych. Czy z góry jest skreślona skoro nie nie ma jak rozreklamować wśród znajomych ich produktu. Właśnie dla takich niejasności nie biorę udziału w konkursach. Heh wątek pełen teorii spiskowych.

PS. Ładny ten medal Syno SZPIEG :D