meaple

Dyskusja w 'Konkurs noworoczny - wygraj DS213+ i dwa dyski WD' rozpoczęta przez użytkownika meaple, 4 Styczeń 2013.

1. meaple

meaple Zarejestrowany Noobie

Witam wszystkich,

Moja przygoda z Synology zaczela sie tuz po tym jak DS-210+ zostal przedstawiony przez Synology. Jest to model ktorego uzywam do dzis. Wczesniej mialem postawiony Microsoft Server 2008 na starym i wysluzonym HP z P4 na pokladzie 2GB ramu i 250 gigowym dyskiem. Postawilem tam sobie serwery FTP oraz Norton Ghost, no i wtedy to wystarczalo :). Z czasem jednak zaczal mnie irytowac moj stary HP, halas, zuzycie energii i tym podobne. To wlasnie wtedy zaczalem sie interesowac rozwiazaniami typu NAS. Jednym z pierwszych NASow ktore znalazlem byly rozwiazania firmy Thecus, nastepnie Netgear, QNAP no i Synology. Musze przyznac ze wybor nie byl latwy, kosztowalo mnie to naprawde sporo czasu spedzonego na forach i stronach podobnych do SmallNetBuilder. Szukalem doslownie wszystkiego co moglem na ten temat znalezc. Opinie, recenzje, komentarze, watki na forum - czytalem co sie dalo.

Thecus odpadl jako pierwszy, nastepnie polecial Netgear ( po tym jak moj znajomy z pracy kupil sobie Netgear Stora, piekny, czarny, 2 dyskowy model, ktorego nie dalo sie zarejestrowac na stronie producenta - a bez tego, mogl on sluzyc tylko jako skrzynka na dyski). Wiec zostal mi QNAP oraz Synology. Szale na strone Synology przewarzyl GUI – moim zdaniem jest bardziej przyjazne uzytkownikowi niz rozwiazania innych producentow . Mojego Synology cenie za niezawodnosc, cicha prace, prostote konfiguracji, nie wspominajac juz o wsparciu uzytkownikow forum pronas.

Wybralem DS-210+(osobiscie lubie rozwiazania biznesowe) oraz 2x1TB WD Green, gdyz na 710-tke nie moglem sobie pozwolic finansowo. Zaczalem szukac w sklepach w Polsce i za granica, zagladalem nawet na ebay. Ktoregos dnia wlasnie na ebay uk znalazlem to czego szukalem, DS-210+ z 2TB. Byla to aukcja Kup Teraz, jedyne co mi sie wydalo dziwne to cena £50 (okolo 1/10 ceny ), brzmialo to podejrzanie, wiec zanim kliknalem Kup Teraz, zaczalem sprawdzac sprzedawce. Mial same pozytywy, jak pozniej sie dowiedzialem byl to popularny sklep internetowy ktory oprocz sprzedazy na swojej stronie internetowej wystawial, takze produkty na ebay. Od znalezienia aukcjii do chwili zakupu minelo moze pol godziny. Kupione (po bardzo okazyjnej cenie), zaplacone, pozostaje tylko czekac... Jeszcze tego samego dnia dopadly mnie jakies “wyrzuty sumienia” z powodu zakupu po takiej cenie. Postanowilem napisac maila do tej firmy z zapytaniem co chca z ta sytuacja zrobic (wycofac sie ze sprzedarzy, zaproponowac odstapienie od kupna w zamian za znizke). W odpowiedzi (ku mojemu zdziwieniu) powiedziano mi, ze produkt zostal zakupiony za cene £50, zostanie wyslany nastepnego dnia oraz ze dziekuja mi za uczciwosc.

Od kiedy zaczalem uzywac NAS, ciezko bylo by mi sie ponownie przyzwyczaic do starych rozwiazan . Chyba jedyna rzecz jaka mnie na poczatku wkurzala, byla mala ilosc nie oficjalnych paczek, lecz z biegiem czasu i wzrostem popularnosci rozwiazan typu NAS a co za tym idzie produktow Synology , juz nie ma na co narzekac. Uzytkownicy przekonali sie, zaczeli pisac i teraz mamy paczek „od wyboru do koloru”. Musze przyznac ze NAS na prawde ulatwia mi prace, pracuje jako Konsultant Aplikacji i zajmuje sie Wdrazaniem Systemow Zarzadzania Magazynem, czesto potrzebuje miec bezproblemowy dostep do plikow ktore przechowuje w domu (roznego typu dokumentacje, specyfikacje, pliki konfiguracyjne itp. itd ).
    W domu mam podpiete 2 routery, 1 switch, 3 PC (2xwin 7, oraz 1x stary HP z Freenas – stoi na nim rsync do ktorego robi sie backup Photo Station i ustawien Syno), 2 Lapki (win7-mint13, oraz mac OSX 10.8) oraz TV.

Podstawowymi funkcjami jakich uzywam na codzien sa:
    Cloud Station – synchronizacja moich waznych plikow
    iSCSI – przed wszystkim uzywany jako magazyn dla maszyn virtualnych
    Photo Station – z racji tego ze mieszkam daleko od domu rodzinnego, rodzina oraz moi znajomi maja caly czas dostep do zdjec
    WebDav – dla Blackberry oraz laptopow
    iTunes Server, Media Server, Download Station, FTP, SSH/Telnet

Mam takze zainstalowane pare dodatkowych i uzytecznych paczek takich jak nClone, Advanced Power Management, Config File Editor, phpMyAdmin i LED Control.
    Musze tez przyznac, ze to wlasnie dzieki Synology zaczalem sie uczyc linuxa, wczesniej jakos nie mialem weny ani motywacji. Wiem ze nadal mam jeszcze wiele do nauczenia sie w tej materi, ale wiecie jak to jest ... malymi krokami do przodu.

W niedalekiej przyszlosci chcialbym zainstalowac pare kamer IP, oraz zastapic mojego HP nastepnym Synology (112 lub 213). Powoli przymierzam sie takze do zakupu kolejnego Synology, z tym ze jeszcze nie wiem czy bedzie to model 4 czy 2 dyskowy. Zanim jadnak dojdzie do zakupu, minie jeszcze troche czasu, wtedy oddam juz moja zasluzona 210-tke mlodszemu bratu, ktory meczy sie z Buffalo  tylko dla tego, ze szkoda mu bylo wydac pare PLN wiecej.

Na koniec pare zdjec mojego ‘Centrum Dowodzenia’ ;) oraz mojego Synka.

ai1051.photobucket.com_albums_s429_071535_synology__DSC5501_zps223eadfd.jpg

ai1051.photobucket.com_albums_s429_071535_synology__DSC5503_zps7a257f47.jpg

ai1051.photobucket.com_albums_s429_071535_synology_landing_syno_zpsfbcd5674.png

ai1051.photobucket.com_albums_s429_071535_synology_photo_station_zps6205933c.png

Pozdrawiam wszystkich forumowiczow,
    Szymon