MarekEmm

Dyskusja w 'Konkurs noworoczny - wygraj DS213+ i dwa dyski WD' rozpoczęta przez użytkownika MarekEmm, 5 Styczeń 2013.

 1. MarekEmm

  MarekEmm Nowy użytkownik Noobie

  Moja historia opiera się o wykorzystanie Synology w pracy oraz w domu jako serwer multimedialny, i tak…

  Rozwiązanie w firmie – serwer danych i nie tylko:

  Około 2 lat temu poszukiwaliśmy w firmie rozwiązania dla efektywnego przechowywania danych, przy czym rozwiązanie było ograniczone budżetowo, więc „typowy” serwer odpuściliśmy, a komputer z zainstalowanym WinXP przestał się sprawdzać i stał się problematyczny. Znajomy handlowiec zaproponował nowe rozwiązania pt. serwer NAS i spośród różnych firm zaproponował właśnie Synology. Nasz wybór padł na jednodyskowe urządzenie o oznaczeniu DS110j z dyskiem 1TB. Dołączone oprogramowanie jest proste i przejrzyste co pozwoliło na szybką integrację urządzenia z siecią, tak więc nasza firma nie miała zbędnych przestojów na „prace modernizacyjne”. Po instalacji powitał nas polski interfejs DSM 2.x który już wtedy był intuicyjny, a korzystanie z niego sprawiało satysfakcję i łatwość.

  W firmie dotąd każdy trzymał dane na własnym komputerze. Teraz mamy serwer danych z łatwym dostępem z poziomu Windowsa do interesujących nas plików, którego używa 20-30 komputerów. Na co dzień więc korzystamy w firmie z funkcji pod ładnie brzmiącą nazwą „obsługa plików Windows”. Żadna z osób nie miała problemów z dostępem do danych. Nie były więc potrzebne szkolenia – po prostu mają zamapowany dodatkowy dysk. Dzięki przydzieleniu kont użytkownikom, osoby niepowołane, np. Klienci będący akurat w firmie i korzystający z wifi, nie mają dostępu do danych na serwerze. Administrator natomiast przydziela odpowiedni zakres dostępu odpowiednim osobom.

  Najbardziej cieszy nas jednak dostęp do danych z każdego miejsca na świecie przez WWW oraz FTP. Zdarza się, że nagle będąc u Klienta potrzebujemy jakiś danych czy dokumentacji. Mamy teraz dostęp 24h.

  Mniej zaawansowani użytkownicy korzystają z bardzo prostego interfejsu WWW (Web manager), a konkretniej z FileStation. Prostota obsługi i intuicyjność to główne zalety tego eksploratora. Jeszcze nam się nie zdarzyło, żeby którakolwiek z osób w firmie miała trudności w obsłudze.
  Alternatywnie, w dobie smartphonów, korzystamy z aplikacji DSfile dostępnej na platformie Android, co już wielokrotnie nam pomogło oszczędzając nasz czas.

  Dzięki Synology rozwiązaliśmy też problem wysyłania dużych plików Klientom. Dla Klientów mamy przygotowane osobne konto na naszym serwerze z dostępem WWW i/lub FTP. Przesłanie 300MB pliku to już nie problem. Administrator nie musi pomagać w pakowaniu plików w archiwów ZIP, po czym ich dzielić i wysyłać w „częściach”. Nasze skrzynki pocztowe również są wdzięczne :)

  Dodatkowo mogliśmy zrezygnować ze starego osobnego serwera na którym znajdowało się oprogramowanie finansowo-kadrowo-handlowe. Niezbędne dane zostały przeniesione na Synology, a żadna z osób używających tych programów, nawet nie zorientowała się, że jakaś zmiana wystąpiła.
  Fakt, przechowywanie danych to podstawowe funkcje. Skończyły się natomiast problemy z dostępem. Raz skonfigurowany serwer działa bez problemów co nas bardzo cieszy.

  Zabezpieczeniem danych jest oprogramowanie antywirusowe, dostęp internetowy przez protokół szyfrowany HTTPS i FTPS oraz monitorowanie dysku przez SMART. Ta ostatnia funkcja uratowała nas pewnego razu. Nasz dysk twardy w Synology po ponad roku pracy uszkodził się (z niewyjaśnionych przyczyn nie zastosowaliśmy dysków WD). Test SMART w porę wykrył uszkodzenie i poinformował o tym Administratora. Uratowało to nasze dane i szybko pozwoliło na przywrócenie poprawnej pracy. Dużym pozytywem jest wsparcie techniczne dostępne na forum PRONAS. Ekspresowo otrzymaliśmy pomoc i wskazówki od innych Użytkowników, a ich wiedza pozwoliła nam szybko przywrócić funkcjonowanie firmy oraz przeanalizować zaistniałą sytuację i dobrać właściwe rozwiązanie.

  Chcąc zwiększyć bezpieczeństwo zakupiliśmy serwer dwudyskowy DS212j i zainstalowaliśmy dwa dyski WD RE (wtedy jeszcze nie było serii dedykowanej do NAS – RED) i skorzystaliśmy z funkcji „lustra” RAID. Nie boimy się teraz o nasze dane, a w przypadku awarii jednego dysku, dokładna kopia znajduje się na drugim dysku. Śpimy więc spokojnie, a Administator ma więcej czasu na inne zadania :)
  Pomysły na przyszłość: w przypadku podpięcia mocnego łącza internetowego do naszej firmy możemy przenieść stronę WWW oraz skrzynki mailowe na Synology. Myślimy także o zarządzaniu danymi o Klientach w systemie CRM, który znajduje się w dodatkowych paczkach do doinstalowania.

  Podsumowując: Synology to oszczędzający miejsce i zużycie energii serwer NAS o dużych, zróżnicowanych możliwościach pozwalający na prostą i szybką instalację, a przy tym jego obsługa nie sprawia kłopotów dla „przeciętnego” użytkownika i zapewnia wysokie bezpieczeństwo oraz wydajność. Natomiast cena w stosunku do zalet jakie Synology niesie ze sobą, jest bardzo atrakcyjna.


  Synology w domu – multimedialne centrum rozrywki!

  Korzystając z Synology w firmie nie sposób zauważyć innych możliwości niż tylko przechowywanie danych. Serwer Synology pojawił się również w domu. Instalacja oprogramowania była również łatwa. Po kilku chwilach serwer działał, automatycznie skonfigurował domowy router (dzięki funkcji EZ-Internet) i zaczęła się zabawa…

  Odpalamy więc przeglądarkę WWW i zaczynamy!

  Domowa przygoda zaczęła się ze zdjęciami w PhotoStation. Stworzyliśmy domowy album zdjęć. Wszystkie zdjęcia znajdujące się do tej pory na laptopach, komputerze stacjonarnym czy smartphone’ach i tablecie znalazły się wreszcie w jednym miejscu! Już nie musimy się zastanawiać gdzie są zdjęcia z ostatniej wycieczki, na której byliśmy. Możemy je obejrzeć korzystając z dowolnego urządzenia – telefonu, laptopa, tabletu lub bezpośrednio wyświetlić je na telewizorze! (Technologia DLNA)

  Sam interfejs PhotoStation jest przyjemny w użytkowaniu. Osoby z mniejszym doświadczeniem przy pracy z komputerami nie miały problemów z przeglądaniem zdjęć zarówno na komputerach PC jak i na systemie Android. Świetną funkcję wyświetlania albumów zdjęć jest oś czasowa, prezentująca kiedy jakie zdarzenie miało miejsce. Dodatkowo mieliśmy sporo zabawy w dodawaniu znaczników GPS do zdjęć, czyli wskazywaliśmy, korzystając z map Google, gdzie zdjęcie zostało wykonane.

  Po uporządkowaniu zdjęć przyszedł czas na muzykę wykorzystując AudioStation. Nasze kolekcje albumów muzycznych znalazły swoje miejsce na serwerze Synology. Jak przystało na Synology, również wygląd serwera muzycznego jest przejrzysty, kolorowy, właściwie spolszczony i przyjazny użytkownikowi. Muzyka jest odpowiednio skatalogowana i możemy ją odtwarzać na dowolnym urządzeniu, również przez Internet! Ulubione piosenki odtwarzamy z głośników w aucie jadąc na wycieczkę czy do pracy! Jak? System audio w aucie łączy się z smartphone’em przez bluetooth, a telefon z kolei wykorzystując Internet, pobiera piosenki z serwera będącego w domu! Tworząc konta użytkowników można również tworzyć własne osobiste listy ulubionych piosenek.

  Po zakupieniu kamery cyfrowej z wifi przyszedł czas na zabawy z monitoringiem, czyli SurveillanceStation. Dodanie kamery monitorującej nie wymaga znacznej wiedzy. Od teraz auto stojące pod domem jest bezpieczne, a w przypadku wyjazdu na wakacje można kamerę ustawić do monitorowania domu i w momencie wykrycia ruchu w mieszkaniu zostaniemy natychmiast poinformowani! Szybko możemy się połączyć z kamerą, nawet przez smartphone, i sprawdzić co się stało!

  Kolekcja filmów również zaczyna zapełniać dysk naszego serwera Synology. Podobnie jak w przypadku muzyki i zdjęć jest odpowiednia funkcja – VideoStation.
  Przechowywanie innych danych przebiega zupełnie jak w firmie, o czym było wcześniej. Brakujący rysunek na zajęcia czy zapomniany projekt w ciągu kilku chwil mam na laptopie będąc na uczelni. Dodatkowo usługi w chmurze (CloudStation) pozwalają na posiadanie zawsze aktualnej wersji projektu.
  Na koniec pobieranie dużych plików (w tym korzystając z sieci torrent) wykorzystując funkcję DownloadStation. Wystarczy dodać zadanie do pobrania a Synology sam pobierze pliki.

  Podsumowując: Serwer Synology to wielozadaniowe multimedialne centrum rozrywki. Wszystkie multimedia w jednym miejscu, dostępne w każdym miejscu i w każdej chwili! Dostęp do zdjęć, muzyki i filmów przy użyciu dowolnego komputera, tabletu, smartphone’a niezależnie od systemu operacyjnego. Nawet z poziomu telewizora, czy nawet amplitunera (w przypadku muzyki). W każdym miejscu możesz obejrzeć zdjęcia, posłuchać ulubionej piosenki, czy też obejrzeć film. Obsługa serwera jest prosta, przejrzysta, po prostu intuicyjna, dzięki temu każdy bez problemu poradzi sobie w używaniem funkcji Synology.
  Serwer Synology to atrakcyjne urządzenia do multimedialnych zastosowań domowych. Cena jest przystępna w stosunku do ogromu możliwości, a dzięki niskiemu poborowi energii elektrycznej, koszt użytkowania nieznacznie wpływa na rachunki. Internet jest ogólnodostępny, a urządzenia przenośne coraz bardziej zaawansowane. Wszystko to sprawia, że Synology staje się powoli urządzeniem „must have”.

  W załącznikach zdjęcia:
   

  Załączone pliki: