iSCSI + LAG jest sens???

trueBlue

Nowy użytkownik
Noobie
Witam
W sumie tak jak w temacie. Serwer 2012 podłączone przez iSCSI dyski z Synology RS812+. Synology połączony do switcha SG300-52.
Pytanie czy robienie agregacji LAG da mi cokolwiek??? Z tego co przeczytałem o iSCSI to ma to największy sens przy dużej ILOŚĆI połączeń. W tym wypadku do Synology łączy się tylko serwer, który później obsługuje resztę komputerów. Czy dobrze myślę? I tworzenie LAG ze switcha do Synology (tylko i wyłącznie są dyski podłączone przez iSCSI) to w sumie zawracanie głowy i nie wiele mi da?
z góry dzięki za odpowiedzi.
tB
 

Przemuss

Q-lubowicz
Noobie
Ja dla świętego spokoju dałem LA , tyle że u mnie z iSCSI korzystają 2 serwery (domenowy, bazodanowy).
Jak już chcesz to dobrze zrobić to: do ruchu iSCSI osobny switch lub osobny VLAN na dotychczasowym switchu. Serwer mający min 2 karty sieciowe. Jedna do ruchu lokalnego druga do iSCSI (karta sieciowa w serwerze mająca sprzętowe wsparcie dla iSCSI).
Jak ruch masz niewielki to możesz zostawić tak jak jest. Przy większej ilości serwerów i większym ruchu LA może dać wymierne korzyści.
 

trueBlue

Nowy użytkownik
Noobie
Dzięki za odpowiedź. Czyli potwierdzasz, że w tym wypadku to większego sensu tak naprawdę nie ma :lol: ... Dzięki za pozostałe porady. Ruchu strasznego nie ma ale może warto coś wdrożyć z Twoich sugestii.
pozdrawiam
tB
 

Przemuss

Q-lubowicz
Noobie
Delikatnie odświeżę temat.
Efekty daje jest multipathing. Na win2008/win2012 możesz to ustawić bez problemu. Do zbudowania takiego rozwiązania potrzebujesz 3 kart sieciowych z czego 2 będą tylko do iSCSI. Obie te karty podłączasz do osobnych vilanów/switchy osobna adresacja i odpowiednio to konfigurujesz. Karty sieciowe synka także podłączasz do osobnych sieci. Tak by w efekcie było:
Vlan11: Ser_lan1 - vlan - Syn_lan1
Vlan12: Ser_lan2 - vlan - Syn_lan2
Jak to wszystko dobrze ustawisz w efekcie uzyskasz 2x większą przepustowość po sieci jak i zachowasz odporność na awarię łącza.
U siebie będę to wdrażał w przyszłym roku (szkoda że Win2003 nie obsługuje tego trybu to bym dawno to ustawił)
 
Początek strony