iSCSI coś jak RAID1

Magnetar

Może się komuś przyda, w sumie to nie wiem do czego ale może komuś przypasuje - ameryki tu nie odkrywam - nudziło mi się więc zacząłem męczyć mojego synka.
Założenie: jak zsynchronizować dwa LUNy (dla windziarzy)
Nie testowałem tego za bardzo, pozostawiam to zainteresowanym.
Ilu z Was słyszało o woluminach dynamicznych ? Zapewne wielu choć pewnie są i tacy, którzy drapią się teraz po głowie.
Najpierw utwórzmy dwa LUNy - u mnie testowo mają 5GB każdy.
Pomijam proces tworzenia i podłączania - jeżeli będą chętni to nie ma problemu, dopiszę.
Gdy już mamy podłączone dyski przechodzimy do Panel sterowania\Wszystkie elementy Panelu sterowania\Narzędzia administracyjne\Zarządzanie komputerem gdzie najpierw inicjujemy nasze dyski. Następnie na jednym z nich klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy "Nowy wolumin dublowany"

w okienku dokonujemy wyboru dwóch naszych dysków

dalej przypisujemy literę dla dysku, jaki format itd. - efektem końcowym jest gotowy wolumin dynamiczny dublowany.

LUNy tworzyłem testowo na jednym i tym samym serwerze syno - oczywiście rozwiązanie to bardziej miało by sens gdyby LUNy leżały na różnych serwerach.
Jeżeli ktoś ma możliwość można by utworzyć wolumin rozłożony na różnych syno (coś jak RAID 0) i przetestować pod kątem stabilności i wydajności - chętnie poznam efekt - ja niestety nie mam w tej chwili takiej możliwości. Miłej zabawy.

Przemuss

Q-lubowicz
Noobie
Faktycznie ameryki nie odkryłeś. To co pokazałeś to typowy raid który można utworzyć na windows.
Co do wydajności. Uzyskasz większą wydajność pod warunkiem że:
- komputer/serwer ma 2 karty sieciowe w LinkAggregation
- odpowiedni switch
- wystarczająco wydajny serwer NAS.
W przeciwnym razie taki RAID nie da oczekiwanej wydajności. Jedyne co to delikatnie większe bezpieczeństwo.
Celowo użyłem słowa "delikatnie" bo raid tworzyny przez system windows jest ok pod warunkiem że np komputer/serwer nie zostanie wyłączony w trakcie operacji odczyt/zapis, nie zostanie zerwane połączenie sieciowe. Niejednokrotnie się zdarza że po starcie komputera system oznajmi że raid jest w trybie zdegradowanym. Wiec z tym systemowym RAID trzeba uważać.

Magnetar

Trochę się tym bawiłem i stwierdzam że - RAID1 praktycznie zawsze się wywala choć raz udało się mi go przywrócić do życia natomiast RAID0 czyli wolumin rozłożony działa nadzwyczaj stabilnie i bez problemu powraca po naturalnym wł./wył. komputera ALE nie może współistnieć z RAID1 ponieważ wtedy wywala się razem z nim.

Przemuss

Q-lubowicz
Noobie
Wszystko może być spowodowane tym iSCSI nie jest dyski fizycznym. System gdy jest uruchamiany próbuje dostać się do tego dysku ale nie zawsze we właściwym czasie karta sieciowa będzie gotowa do działania. No i jak nie może się dostać do dysku to od razu wywala że raid jest zdegradowany. Ja bym to tak tłumaczył.
iSCSI w pracy wykorzystuję do dysku tymczasowego na backup. Na ten dysk jest tworzone archiwum które po ukończeniu jest wysyłane na ten sam serwer na którym jest serwer iSCSI. Przyznam szczerze że 50GB kopia zapasowa wykonuje której o ok 10 minut niż jak to było wcześniej kiedy to kopia tymczasowa była tworzona na dysku lokalnym...:D

Początek strony