Pomoc Dodawanie nowego dysku (chyba do SHR)

Dyskusja w 'Instalowanie, Bootowanie i Konfiguracja' rozpoczęta przez użytkownika Kinio, 24 Marzec 2019.

 1. Kinio

  Kinio Nowy użytkownik Noobie

  Witam,
  posiadam DS214+ z jednym dyskiem 4TB. Nie pamiętam już jaki typ macierzy wybrałem przy instalacji DSM.
  Jako że skończyło mi się miejsce to dokupiłem dysk 8TB i włożyłem go do NASA, przy wyłączonym urządzeniu. Po uruchomieniu NASA widzę w panelu sterowania/informacje/przechowywanie oba dyski:
  Dysk 1: 4TB, status normalny, pula pamięci 1
  Dysk 2: 8TB, status: nie zainicjowany
  Co mam teraz zrobić, by zainicjować dysk 2? W pomocy DSM widnieje informacja o tym, że mam otworzyć aplikację "zarządzanie przechowywaniem" i tam dodać dysk - niestety nie znalazłem takiej aplikacji.

  Zależy mi na tym, by na nowy dysk widzieć jako wolumen 2 i by mieć dostęp do sumy dysków (4TB + 8TB = 12TB). Nie chcę robić RAID1 ani JBOD, ponieważ przy takiej konfiguracji awaria jednego z dysków powoduje utratę danych z obu dysków - chcę mieć oba dyski w trybie basic, na każdym osoby wolumen (kopie zapasowe najważniejszych danych robię na zewnątrz).

  Druga, powiązana sprawa: w załączonym obrazku (panel sterowania/przechowywanie) pod dyskiem 1 widać info: Wolumen 1 (normala), SHR.
  Czy oznacza to że by mieć dostęp do sumy pojemności obu dysków muszę najpierw zmienić macierz dysku 1 z SHR na basic (z koniecznością skopiowania danych z dysku 1 na zewnętrzny dysk)?

  pozdrawiam
  Krzysiek
   

  Załączone pliki:

  • dysk2.jpg
   dysk2.jpg
   Rozmiar pliku:
   118,5 KB
   Wyświetleń:
   0
 2. Kinio

  Kinio Nowy użytkownik Noobie

  Suplement: znalazłem aplikację "Zarządzanie przechowywaniem". W zakładce "przegląd" mam to, co w załączniku w obrazku "przeglad.jpg" - Wolumen 1 w puli pamięci 1.
  W zakładce "Wolumen" mam to, co w załączonym obrazku "Wolumen.jpg": tutaj widnieje tylko Wolumen 1, z dyskiem 4TB - nie widać dysku 2.
  W zakładce Wolumen mogę wybrać Utwórz->kreator tworzenia systemu: tryb "Szybka" (tutaj pewnie tworzy SHR) i niestandardowa. Po wybraniu "Niestandardowy" pojawia się wybór "wybierz istniejącą pulę pamięci" oraz "Utwórz nową pulę pamięci" - zapewne mam wybrać to drugie?

  Na razie nie chcę iść dalej - jako że wygląda na to, że pierwszy dysk mam w macierzy SHR (a nie w basic - o ile dobrze odczytuję informacje) to proszę o poradę: czy by uzyskać sumę pojemności obu dysków (4+8TB) muszę najpierw zmienić macierz dysku 1 z SHR na basic? Jeśli tak to czy da się przed całą operacją aktywować dysk 2 by przegrać na niego dane z dysku 1, wyciągnąć go z NASa i wtedy zmienić macierz dysku 1 z SHR na basic, a potem włożyc dysk 2 i mieć dostęp do danych z dysku 2 (które wcześniej skopiowałem z dysku 1)?
   

  Załączone pliki: