Loading...
  1. arkulik

arkulik Passing Basics Beginner

Local Time:
    8:49 AM
    Ratings:
    +1 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    null
    Synology:
    DS212
    Ethernet:
    1 GbE
    null 1 GbE
    Witam wszystkich, od dłuższego czasu naszą rodzinę stanowią 3 osoby . Najpierw byłem Ja i mój DS212 następnie doszła żona ( 7 miesięcy temu) i musieliśmy nauczyć się żyć we trójkę bo nie potrafiłem wybrać tej jedynej ;) Z biegiem czasu Ania wykazała się wyrozumiałością i obecnie wspólnie korzystamy z Synology tworząc na prawdę szczęśliwą parę.

Ciężko jest wybrać jedną funkcję którą cenię najbardziej, czymś co mi najbardziej ułatwia życie jest serwer multimediów, który regularnie zapewnia mi kilka godzin wolnego czasu gdy mogę oddać się swoim pasjom, a które żona spędza na katowaniu filmów i seriali. Proces ten przebiega dość spokojnie, rozpoczyna się nad próbami zaangażowania mnie w czynności których nie lubię, następnie pada z mojej strony propozycja multimedialnej rozrywki, która zawsze spotyka się z aprobatą, trochę klikania i Download Station pracuje kilka minut pobierając wybrany materiał multimedialny z ogólnodostępnych źródeł w sieci. Ląduje on następnie w katalogu indeksowanym przez serwer multimedialny pod kątem video. Po kilku minutach żona łapczywie pochłania kolejne sekundy ulubionego filmu a ja kontynuuję pisanie aplikacji internetowych, które dzięki serwerowi php na Synology jestem w stanie testować lokalnie. Co ciekawe NAS nie ma problemu z uruchomieniem aplikacji napisanej na CakePHP (framework PHP) czego się lekko obawiałem.

Bardzo często zdarza mi się wymieniać większymi plikami ze znajomymi przez usługę FTP w DS212, są to pliki ważące często ponad 2GB, surowe materiały wideo z kamer FullHd w formacie 1080p 60Hz lub skompresowane galeria zawierające pliki jpg i surowe NEF przeznaczone do obróbki. Obecnie na DS212 mam zdefiniowanych 16 kont FTP, regularnie odwiedzanych przez znajomych i rodzinę. Do Serwera mam również podpiętą domenę (przekierowaną na moje ip ) dzięki temu mogę udostępniać pliki poza usługą ftp. Ktoś poprosi o udostępnienie filmu z wesela ( 2x 17GB) nie ma problemu musi wybrać tylko sposób jak chce to pobrać

Sam używam Dysku jako rozszerzenia pamięci w laptopie, sieć domową obsługuje mi router NETGEAR WNDR 3700v2 zapewniający ok 160Mbit/s realnego transferu ( ok 20MB/s) i przy karcie Wifi N300 jest to w miarę optymalne rozwiązanie podczas kopiowania danych poprzez zmapowany Dysk sieciowy, którym jest NAS. Oczywiście gdy zachodzi potrzeba szybszego skopiowania danych, kabel obsługujący połączenia 1Gbps jest w ciągłej gotowości.

W Ds212 zainstalowałem 1 dysk 2TB (Seagate DM2000DM001) i realne transfery z tego dysku dochodzą do 104MB/s (832Mbit/s) zapis jest trochę wolniejszy ale w dalszym ciągu bardzo dobry (do ok 60MB/s - 480Mbit/s).

Po przekierowaniu odpowiednich portów dysku używam również jako zdanej kopi zdjęć z wakacji, telefon z androidem + aplikacja do obsługi ftp + hotelowa sieć Wifi = bardzo sprawna kopia. Zdjęcia na telefon przerzucam przez czytnik kart i kabelek usb-host (telefon musi tę funkcję posiadać aby to było możliwe) I pełna karta SD z aparatu bardzo szybko się opróżnia dzięki Synology łapczywie ściągającemu nowe fotki. Przy okazji zdjęć i potrzeby szybkiego skopiowania danych używam slotu kart SD i USB na czele obudowy do szybkiej kopii bez użycia komputera.

Zdarzało mi się również kopiować dane na podłączony pendrive do serwera będąc daleko poza domem, przekierowane porty i połączenie na porcie 5005 z serwerem do panelu zarządzania pozwoliło mi skonfigurować kopiowanie plików na pamięć przenośną dzięki aplikacji filestation. Tu ukłony aplikacjom Synology na platformę android.

W przyszłości mam zamiar korzystać z NAS jako survilence station, ale zanim pojawi się kamera ip, będzie musiał pojawić się drugi dysk a to będzie musiało być poprzedzone odpowiednim zastrzykiem gotówki do wydania na męskie gadżety a tymczasem żona każdy "wolny" grosz skutecznie upłynnia. :-(

Nie wyobrażam.... przepraszam.... oboje z żoną nie wyobrażamy sobie rozstania z naszym malutkim DS212.

Mam nadzieję, że swoim krótkim wypracowaniem podsunąłem niektórym kilka pomysłów na użycie i połączenie się z ich Synology.

Dodawać chyba nie muszę, że mojemu DS212 byłoby bardzo przyjemnie jakby do towarzystwa miał młodszego brata DS213+.

Pozdrawiam serdecznie