Amazon S3 lub Glacier

Dyskusja w 'HiDrive Backup / Glacier Backup' rozpoczęta przez użytkownika meaple, 10 Styczeń 2013.

1. meaple

meaple Zarejestrowany Noobie

Zastanawialem sie czy ktorys z forumowiczow rozwazal lub kozysta juz z ktorejs z powyzszych uslug?
    Sam sklaniam sie do Glacier z tym, ze nie jestem pewien jak to wyjdzie finansowo (nie ma tu oplat stalych stad obawa). Co prawda Amazon ma cennik za GB ale do tego dochodza jeszcze 'requesty'
    + jak mniemam dodatkowa oplata za kazdy GB skladowany. Zastanawialem sie czy request jest traktowany jako 1 przebieg backupu czy kazdy plik w backup jako 1 request?
    Znalazlem na necie nie oficjalny kalkulator dla Glacier http://liangzan.net/aws-glacier-calculator/ z ktorego wynika za przechowywanie 40 GB przez rok powinno kosztowac $5.35 (bez odzyskiwania, bo tu tez mamy stawke zalezna od ilosci danych oraz czasu transferu), co wydaje sie kwota smieszna w prownaniu do innych komercyjnych rozwiazan jak S3 lub jakis inny rsync.

2. darkbit

darkbit Nowy użytkownik Noobie

Ja testowalem troche Glacier.

I wychodzi na to, ze kazdy plik to jeden request.
    Zrobilem upload 22 plikow i na koncie widze, ze mam 22 requesty.

Wychodzi na to, ze przed wrzuceniem na Glacier trzeba tarowac/zipowac - wtedy liczba requestow bedzie mniejsza.
    Ale cos za cos - pobieranie w razie potrzeby danych jest bardzo drogie i zalezy od ilosci danych.
    Taniej bedzie pobrac jeden, dwa pliki niz calego zip-a. W zaleznosci od ilosci zgromadzonych danych pojedyncze pliki bedzie mozna pobrac za darmow nawet (5% na miesiac naszego archiwum) - ale UWAGA to sie rozklada na dni miesiaca. Wiec codziennie malymi porcjami - wtedy za darmo bo jak jednego dnia calosc to trzeba placic.

3. meaple

meaple Zarejestrowany Noobie

Dziekuje za odpowiedz, szkoda ze nie jest to opisane bajdziej przejrzyscie na stronie amazona. Jezeli sie zdecyduje to napisze co i jak to wyszlo :)
    Co do tego ze placi sie za pobrane dane to wiem, rodzi sie pytanie na ile to jest oplacalne w porownaniu z serwisem platnym miesiecznie (stala subskrypcja), jezeli chodzi o mnie to glowny bkp to dokumenty ok 5 GB + 40GB zdjec (na chwile obecna) :) no i oczywiscie ustawienia nas + photostation