1. Cześć Gość. Przeglądasz forum dzięki firmie QNAP oraz zespołowi QNAP Club Polska.

Zalecany Routery z oryginalnie wgranym DD-WRT

Dyskusja w 'Kompatybilność Oprogramowania i Sprzętu' rozpoczęta przez użytkownika Krwiak, 17 Marzec 2012.

Ładowanie...
  1. Krwiak

Krwiak SysOp Administrator

Local Time:
    06:52
    Oceny:
    +10 / 1 / -0
    Followers:
    1
    Zastanawialiście się kiedyś dlaczego na rynku nie ma rutera, który byłby jednocześnie wydajny, naszpikowany funkcjonalnością i niedrogi? Stworzenie dobrego sprzętu wymaga pewnych nakładów, dołożenie do tego odpowiednio rozbudowanego oprogramowania to kolejne koszty, które w efekcie przekładają się na końcową cenę produktu. A gdyby istniało funkcjonalne, bardzo dobre oprogramowanie, które w dodatku prawie nic nie kosztuje? Jeśli zainstalować je dobrym sprzęcie to uzyskamy niemal ideał. Alternatywne oprogramowanie jest dostępne dla wielu modeli ruterów. Rozszerza ono znacznie możliwości, często niezbyt rozbudowanych, urządzeń. Firma Buffalo postanowiła seryjnie instalować w swoich produktach firmware DD-WRT, jak się okazuje z bardzo dobrym skutkiem.

1. BUFFALO WZR-HP-G450H

Wygląd zewnętrzny urządzenia jest bardzo zbliżony zarówno do całej reszty serii ruterów Buffalo, choć tym razem zastosowano o wiele większe i mocniejsze anteny, które na dodatek mogą być zdemontowane i wymienione na inne. Sprzęt wyposażono w cztery gigabitowe złącza LAN, gigabitowy WAN oraz złącze USB. W zależności od potrzeby, do tego ostatniego, możemy podłączyć urządzenie pamięci masowej, drukarkę lub modem 3G. Wspierane są także modemy LTE!!!

Nie da się ukryć, że sprzęt przeznaczony jest raczej dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Ilość funkcji dostępnych w menu jest imponująca i dla przeciętnego odbiorcy, do podstawowych zastosowań, aż za duża. Produkty Buffalo z DD-WRT to rozwiązania dla tych, którzy szukają zaawansowanych opcji konfiguracyjnych, których nie da się znaleźć w produktach konkurencji. Użytkownicy domowi i małe firmy wykorzystają takie możliwości jak oddzielne SSID, dzięki którym można stworzyć wiele sieci bezprzewodowych z oddzielną adresacją, uprawnieniami i zabezpieczeniami. Można to wykorzystać np. do stworzenia publicznego hot-spota, czy oddzielenia sieci dla poszczególnych działów firmy. Serwer i klient VPN (OpenVPN i PPTP) dadzą możliwość połączenia ze sobą dwóch odległych geograficznie sieci lokalnych w jedną, spójną całość. Bardziej zaawansowani użytkownicy docenią duże możliwości kontroli przepływu danych w sieci, jako, że mechanizm QoS w DD-WRT jest bardzo rozbudowany. Administratorom złożonych sieci na pewno przyda się za to wsparcie dla wielu protokołów routingu, m.in. RIPv2, BGP, OSPF czy OLSR.

Ruter można polecić wszystkim, którzy szukają zaawansowanych rozwiązań, a mają ograniczone możliwości finansowe. Za rozsądną cenę można bowiem uzyskać funkcjonalność spotykaną w drogim, profesjonalnym sprzęcie. Po zmianie firmware’u na ten dostarczony przez Buffalo, sprzęt staje się bardziej „standardowym”, lecz wydajniejszym urządzeniem dla użytkowników domowych.

2. BUFFALO WZR-HP-AG300H-EU

WZR-HP-AG300H-EU wyglądem nie odbiega od reszty modeli ruterów tego producenta. Smukła sylwetka i dwie montowane na stałe, płaskie anteny to już niemal znak rozpoznawczy. Sprzęt został wyposażony w cztery gigabitowe porty LAN, jeden WAN oraz port USB do podłączenia akcesoriów. Wśród tych ostatnich może się znaleźć modem 3G, drukarka czy urządzenie pamięci masowej.

Już pierwsze spojrzenie na interfejs zarządzania zdradza, że sprzęt został przygotowany z myślą o bardziej zaawansowanych użytkownikach, którzy szukają funkcji niedostępnych u konkurencji. Choć ułożenie menu jest dość przejrzyste, to mniej zaznajomieni z tajnikami sieci mogą się pogubić w ogromnej ilości dostępnych ustawień. Wśród dostępnych protokołów routingu znajdziemy m.in. RIPv2, BGP, OSPF czy OLSR. Przydatną funkcją może okazać się tworzenie oddzielnych SSID. Uzyskujemy wiele sieci bezprzewodowych z oddzielną adresacją, zabezpieczeniami i uprawnieniami. Przyda się to np. do rozdzielenia sygnału w kafejce internetowej czy utworzenia publicznego hot-spota, oddzielonego od sieci prywatnej. W celu łączenia ze sobą kliku oddalonych sieci można wykorzystać wbudowany serwer i klienta VPN działającego zarówno przez OpenVPN jak i PPTP. O takich funkcjach jak telnet, SSH, serwer SMB i FTP nie trzeba nawet wspominać, podobnie jak o bardzo rozbudowanym mechanizmie QoS. Jeśli ktokolwiek uznałby, że to za mało, funkcjonalność można rozszerzyć instalując linuksowe paczki opkg.

Ruter jest godny polecenia każdemu, kto potrzebuje zaawansowanych funkcji, a nie chce wydawać na sprzęt majątku. Przyzwoita wydajność, dwa zakresy pracy i przystępna cena sprawią, że z pewnością będzie miał on wielu zwolenników. Jeśli DD-WRT okaże się zbyt skomplikowane, to producent dostarcza także bardziej przyjazne, choć mniej funkcjonalne, własne oprogramowanie.

3. BUFFALO WZR-HP-G300NH2

Wszelkie hacki, mody i temu podobne wykonywane na ruterach, mają na celu zwiększenie ich wydajności i rozszerzenie funkcjonalności. W większości przypadków dokonywanie takich zmian nie jest wspierane przez producentów i może wiązać się z utratą gwarancji. Co innego, kiedy sprzęt jest fabrycznie wyposażony w niestandardowy firmware. Tak wyposażony dotarł do nas Buffalo WZR-HP-G300NH2.

Na pierwszy rzut oka to zwykły ruter wyposażony w dwie anteny, cztery gigabitowe porty LAN i złącze USB. Jego potencjał odkryjemy dopiero kiedy zajrzymy do panelu zarządzania. Przyglądając się konstrukcji nietrudno zauważyć niestandardowy kształt anten – inaczej niż w większości rozwiązań konkurencyjnych, w Buffalo są płaskie. Z tyłu obudowy, obok portów znalazł się wyłącznik. Do wyłączenia sieci WiFi można natomiast skonfigurować przycisk na przednim panelu.

Już pierwsze spojrzenie na interfejs zarządzania zdradza, że oprogramowanie zostało przygotowane z myślą o bardziej zaawansowanych użytkownikach. Prócz standardowych funkcji takich jak konfiguracja DHCP czy sieci WiFi jest także szereg opcji i rozszerzeń przydatnych w bardziej wymagających środowiskach. Dla połączeń ze zmiennym IP jest funkcja DDNS, która prócz ośmiu zdefiniowanych dostawców pozwala na konfigurację własnego. Można też określić częstotliwość aktualizowania danych. W bardziej rozległych sieciach użyteczna okaże się obsługa protokołów rutingu takich jak RIP w wersji drugiej, BGP, OSPF czy OLSR. W konfiguracji domowej i w małej firmie opcja ta pozostanie niewykorzystana. Podobnie zresztą jak tworzenie VLAN-ów, mostkowanie interfejsów czy tunelowanie Ethernet Over IP. Zarówno w domu jak np. w kafejce internetowej czy też restauracji skorzystać można z możliwości tworzenia oddzielnych sieci bezprzewodowych z niezależną adresacją i zabezpieczeniami. Dzięki temu jeden ruter może bezpiecznie posłużyć jako brama do sieci zarówno dla klientów wewnętrznych jak i gości przy założeniu, że obie sieci są od siebie odseparowane i nie ma między nimi komunikacji. Dodatkowo dla każdej z podsieci możliwe jest oddzielne filtrowanie po adresach MAC. Ruter ma wbudowany serwer RADIUS, PPPoE jak również serwer i klienta VPN zarówno przez PPTP jak i OpenVPN. Udostępnianie danych przez FTP i SMB można w nim uznać za standard. Konfiguracja urządzenia może odbywać się zarówno przez WWW jak i SSH oraz Telnet. Jeśli Buffalo będzie używany w kawiarence internetowej czy np. restauracji przydatna okazać się może funkcjonalność Hot-Spot. Ruter posiada kilka rozszerzeń umożliwiających uruchomienie takiej opcji. Prócz tego wszystkiego jest także przekierowanie portów czy ustalanie priorytetów QoS. Funkcjonalność można rozszerzać instalując linuksowe paczki opkg.

Także wydajność urządzenia nie pozostawia wiele do życzenia. Bizon dobrze radzi sobie zarówno na małych jak i dużych odległościach. WZR-HP-G300NH to bardzo dobry sprzęt dostępny w rozsądnej cenie.

Jeśli chcesz mieć sprzęt, którego większości funkcji i tak nigdy nie wykorzystasz – Buffalo z firmwarem DD-WRT jest dla Ciebie. Za przystępną cenę znajdziesz w nim opcje dostępne w urządzeniach z górnej półki.

2. papcio

papcio Nowy użytkownik Noobie

Local Time:
    04:52
    Oceny:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    null
    Synology:
    DS415+ 8GB, DS211j + xpenology
    Ethernet:
    1 GbE
    null 1 GbE
    A dasz jakiś upust forumowiczom ;)

3. Krwiak

Local Time:
    Oceny:
    +10 / 1 / -0
    Followers:
    1
  4. paki111

paki111 Nowy użytkownik Noobie

Local Time:
    Oceny:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    Synology:
    Nie mam
    Fajnie, bo ja właśnie chcę kupić WZR-HP-G300NH2.

Serio możesz załatwić zniżkę? :)

5. Krwiak

Local Time:
    Oceny:
    +10 / 1 / -0
    Followers:
    1
  6. Krwiak

Local Time:
    Oceny:
    +10 / 1 / -0
    Followers:
    1
  7. 3r3rc3

3r3rc3 Entry Technician Q Associate

Local Time:
    Oceny:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    Synology:
    DS1511+; DS1512+
  8. Krwiak

Local Time:
    Oceny:
    +10 / 1 / -0
    Followers:
    1
  9. mpl

mpl Enterprise Admin... Q's Architect

Local Time:
    Oceny:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    2
    Synology:
    712+ 1513+
    No tak fajnie - pomyślałem.
    Ale co mam podłączyć z drugiej strony aby móc korzystać z tych dobrodziejstw ?
    Jakaś karta w tym standardzie :s:

10. Krwiak

Local Time:
    Oceny:
    +10 / 1 / -0
    Followers:
    1
  11. mpl

mpl Enterprise Admin... Q's Architect

Local Time:
    Oceny:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    2
    Synology:
    712+ 1513+
    Mam do napisania pracę na studiach. Teoretycznie temat prawie jest zatwierdzony , ale szukam zaawansowanego routera do zastosowań w małych firmach (na te do większych firm mnie nie stać).
    Przez myśl mi przeszło , że może Buffalo Router 11ac AirStation™ N1750 WZR-D1800H z nową technologią ... ale chyba zrezygnuję. Trochę to za świeże , trochę za drogie (choć to najmniejszy problem) i z tego co piszesz jedna karta na USB i to chyba niedostępna na polskim rynku ...
    Krwiak, czy możesz mi podać jakiegoś linka do bardziej szczegółowej i aktualnej specyfikacji Buffalo Router AirStation™ Nfiniti™ Dual Band Wireless-N Gigabit WZR-HP-AG300H niż ta co jest w sklepie ?
    A może jest gdzieś emulator na sieci :s:

12. Krwiak

Local Time:
    Oceny:
    +10 / 1 / -0
    Followers:
    1
  13. krakers

krakers Systems Admin... Q's Expert

Local Time:
    Oceny:
    +6 / 1 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    null
    Synology:
    DS212j
    Ethernet:
    802.11n
    null 802.11n
    Wi-Fi 1,3Gbps w standardzie plus karta USB(o zgrozo jeszcze na USB 2.0) mające dorównać 1Gbps. Już to widzę... Jak to dorówna 300Mbps po N-ce obecnie to będzie dobrze.

14. Krwiak

Local Time:
    Oceny:
    +10 / 1 / -0
    Followers:
    1
    Zanim się wypowiesz to przeczytaj co zostało napisane oraz jak to wygląda w praktyce, twoja wypowiedź nic nie wnosi. Jakbyś poczytał to byś wiedział, że "ac" nie ma na celu zwiększyć wydajność połączenia punkt - punkt, to działa nadal z prędkością N, a obsłużenie kilkunastu strumieni N jednocześnie bez obniżenia osiągów dla pojedynczego kanału.

W praktyce jak do routera N podłączy się jeden użytkownik to przykładowo ma osiągi na poziomie 20MB/s, jak podłączy się drugi to wtedy każdy ma po 10MB/s. W przypadku AC, jeżeli jeden użytkownik podłączy się do routera to ma jak w przypadku N 20MB/s, jak podłączy się kolejny to ten pierwszy nadal ma 20 MB/s, nowy również ma 20MB/s0 w sumie jest 40MB/s.

Reasumując AC jest dla miejsce gdzie jednocześnie z radiówki korzysta kilku użytkowników, nie ma sensu stosować go dla jednego laptopa bo i tak różnicy nie zobaczysz.

15. ramone

ramone Nowy użytkownik Noobie

Local Time:
    Oceny:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    Synology:
    DS212
    Podepnę się pod temat...
    Chcę zakupić router do sieci domowej: po LAN - dekoder sat, NAS; po wifi - laptop, smart tv, smartfon(y). Przede wszystkim zależy mi na stabilnym i mocnym wifi (parter, piętro)
    Czy lepiej się sprawi BUFFALO WZR-HP-G300NH, czy Asus RT-N16 ? A może wystarczy WNR3500L v2 ? Szukam w tym przedziale cenowym...

16. Krwiak

Local Time:
    Oceny:
    +10 / 1 / -0
    Followers:
    1
    Re: Odp: Zalecany Routery z oryginalnie wgranym DD-WRT

Do tego najlepszy bedzie buffalo 450, jest wydajny, stabilny, a do tego ma trzy duze zewnetrzne anteny, ktore gwarantuja duzy zasieg. Jakby tego bylo malo anteny mozna odkrecic i zastapic jeszcze wiekszymi.

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2

17. ramone

ramone Nowy użytkownik Noobie

Local Time:
    Oceny:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    Synology:
    DS212
    Ale buffalo 450 to też wyższa półka cenowa... g300 już trochę naiąga granicę budżetu jaki chcę przeznaczyć na zakup routera. Czy różnica zasięgu będzie aż tak znacząca pomiędzy nimi?

18. Krwiak

Local Time:
    Oceny:
    +10 / 1 / -0
    Followers:
    1
    Tak różnica zasięgu jest znacząca

19. Sniegov

Sniegov Nowy użytkownik Noobie

Local Time:
    Oceny:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    Synology:
    DS213+
    A czy ma IPv6 i wyższe możliwości MTU bo nie mogę się doczytać - w sumie może być całkiem niezły.

20. Hisashi150

Hisashi150 Systems Admin... Q's Expert

Miejscowość:
    Chorrzów
    Local Time:
    Oceny:
    +2 / 0 / -0
    Followers:
    2
    QNAP:
    null
    Synology:
    DS214+
    Ethernet:
    40 GbE
    null 40 GbE
    hmm od kąd sam wgrałem na mojego linksysa dd-wrt to jestem zadowolony z niego tylko nie wiedzieć czemu od jakiegoś miecha mam problem z buforowaniem filmów full hd i zastanawiam się czy to nie wina routera albo łącza, ciekawe czy może czegoś nie zwaliłem przy update do dd-wrt bo jak chodził u mnie dłużej niż tydzień góra dwa bez restartu to mi sie lagi na necie robiły a router zaliczał zwiecha lekkiego, ale mimo to polecam dd-wrt :)

Poleć tę stronę

Użytkownicy znaleźli te stronę szukając słów:

1. http://epasystemy.pl/pl/buffalo-wzr-hp-g450h-eu.html

,
  2. router z wgranym domyslnie dd wrt