1. Cześć Gość. Przeglądasz forum dzięki firmie QNAP oraz zespołowi QNAP Club Polska.

Test porównawczy QNAP, Synology, Asustor i WD

Dyskusja w 'Nowości i Nagrody' rozpoczęta przez użytkownika Krwiak, 13 Wrzesień 2015.

Ładowanie...
  1. Krwiak

Krwiak SysOp Administrator

Local Time:
    17:41
    Oceny:
    +10 / 1 / -0
    Followers:
    1
    Serwis engadget jak co roku postanowił wykonać test porównawczy serwerów NAS, żeby stwierdzić, która firma obecnie dostarcza najlepsze rozwiązanie dedykowane do domu. Pod uwagę były brane serwery NAS, które kosztowały bez dysków mniej niż 350 dolarów. Przetestowano QNAP TS-251, Synology DiskStation DS214, Western Digital MyCloud Mirror, Asustor AS-5002T oraz Synology BeyondCloud Mirror.

Link do testu znajdziecie tutaj: http://www.engadget.com/2015/09/11/the- ... d-storage/

Czy wy też zgadzacie się z wynikami testy ? Moim zdaniem innej opcji nie było, bo za taką samą cenę dostajemy znacznie więcej :)

Załączone pliki:

• 02-NAS-group-630.jpg [jpg] - (Krwiak) Test porównawczy QNAP, Synology, Asustor i WD [15646,87079] - ProNAS - Forum serwerów plików Synology
      02-NAS-group-630.jpg
      Rozmiar pliku:
      91,8 KB
      Wyświetleń:
      159
      MD5 Sum:
      05cc317ae0d149b87d407f5b89da70b6
  2. veg

veg Systems Admin... Q's Expert

Local Time:
    Oceny:
    +21 / 1 / -1
    Followers:
    0
    QNAP:
    null
    Ethernet:
    1 GbE
    null 1 GbE
    Testu jeszcze nie przeczytalem, bo juz na starcie odrzucil/zniechecil mnie dobor modeli wybranych przez Engadget.

Byc moze u nich ceny wygladaja inaczej, ale u nas TS-251 kosztuje 1500 zl, a DS214 niewiele ponad 1000 zl. Roznica niemal 50%... Nie wiem jaka jest cena Asustora, bo strona ich sklepu w tej chwili nie dziala. To tak, jakby wziac do porownania Golfa i dziwic sie, ze wygral z Polowka...

Jesli juz koniecznie musieli wybrac do testu DS214 (IMHO kompletnie nieoplacalny model, lepiej dolozyc ok. 250 zl do DS214play i miec procek Intela + 2 razy wiecej RAMu), to chcialbym, by "walczyl" on z modelem TS-231 od QNAPa, ewentualnie TS-231+. Na pewno taki artykul przeczytalbym chetniej (ciekawe jak niewielkie roznice w taktowaniu w ARMowych prockach wplywaja na wydajnosc, nigdzie na necie nie znalazlem takich danych), bo porownanie Celerona do ARMa malo mnie interesuje...

I na koniec... Nie bronie Synology, sa polki cenowe w ktorych praktycznie nie istnieja, bo np. QNAP ich miazdzy. Ale sa tez takie, w ktorych to konkurencja wypada gorzej. Wszystko rozbija sie o budzet i wymagania klienta...

3. balagaan

balagaan Obłędny Rozmemłany Kołowrotek Q's Professional

Miejscowość:
    Olsztyn
    Local Time:
    Oceny:
    +89 / 5 / -0
    Followers:
    2
    QNAP:
    TVS-x71
    Synology:
    Xpenology on VM
    Ethernet:
    1 GbE
    TVS-x71 1 GbE
    Widziałeś banner u góry strony ?

4. mariuszsal

mariuszsal Moderator Q's Excellence

Miejscowość:
    Lublin
    Local Time:
    Oceny:
    +546 / 9 / -2
    Followers:
    2
    QNAP:
    TS-x53
    Ethernet:
    802.11a
    TS-x53 802.11a
    Aaaa bo widzisz z tymi testami jest jak z twoim sprawdzaniem cen. Każdy dobiera pod siebie

TS-251 - 1049 zł http://www.redcoon.pl/B552056-QNAP-TS-2 ... efId=ceneo
    DS-214 - 1099 zł http://www.redcoon.pl/B494427-Synology- ... 214&xtcr=2

Więc punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia.

Także czasem tak jest że Golf wygra z Polówką.

5. veg

Local Time:
    Oceny:
    +21 / 1 / -1
    Followers:
    0
    QNAP:
    null
    Ethernet:
    1 GbE
    null 1 GbE
    Bralem ceny od "oficjalnych" dystrybutorow (u ktorych nie ma problemow ani z sama realizacja gwarancji, ani z jej wydluzeniem), a nie z ceneo czy allegro.

Zreszta cofam to, co wczesniej napisalem. Wszedlem w linka i to co tam znalazlem ciezko w ogole nazwac jakimkolwiek testem czy porownaniem, (chyba, ze nie potrafie znalezc kolejnych stron). Wartosc merytoryczna tego "artykulu" jest praktycznie zerowa. Nie ma tam nic poza to, co mozemy znalezc na oficjalnych stronach czy katalogach. W sumie nawet gdyby nieco fortunniej dobrali modele to i tak niczego interesujacego bysmy sie z nich nie dowiedzieli...

Tak jak napisalem w poprzednim poscie - sa rozne polki cenowe i rozne wymagania klientow. Nie ma jednego produktu "najlepszego" dla wszystkich. Jeden potrzebuje wydajnosci, drugi prostszego software'u, a dla kogos jeszcze innego priorytetem bedzie np. HDMI czy wsparcie "w internecie". Dlatego wlasnie jak widze na jakims portalu branzowym "porownanie", to chcialbym/liczylbym, by wszystkie te aspekty byly w nim zawarte...

6. veg

Local Time:
    Oceny:
    +21 / 1 / -1
    Followers:
    0
    QNAP:
    null
    Ethernet:
    1 GbE
    null 1 GbE
    Jestem na tablecie i piszecie dla mnie za szybko (gdy pisalem poprzedniego posta to nie bylo jeszcze Twojego, byl tylko bala~).

Zgadzam sie z tym, co napisales na koncu (sam zreszta podkresilem to na koncu swojego poprzedniego posta) - punkt widzenia zaleze od punktu siedzenia. Jeden woli rybki, inny akwarium.

QNAP na ogol jest wydajniejszy i z tym nie dyskutuje. Za podobne pieniadze na ogol "daje wiecej" (wiecej zlacz Ethernet, HDMI, RAMu, itp.). Im wyzszy budzet, tym roznica w wydajnosci rosnie. W budzetowych modelach do ktorych QNAP nie wklada Celeronow wydajnosc NASow obu producentow jest chyba podobna (pisze "chyba" bo nigdzie nie spotkalem sie z rzetelnym porownaniem tanszych modeli na ARMach), w drozszych pewnie QNAP wychodzi na prowadzenie (chociaz tez nie wiem jak bardzo, nie moglem np. nigdzie zobaczyc na ile w codziennych zdaniach Celeron wypada lepiej od Atoma). W najdrozszych modelach natomiast QNAP deklasuje Synology, ktore nie montuje i5 czy i7...

Dlatego wlasnie (tak jak napisalem wczesniej) jak widze "porownanie" to chcialbym przeczytac "porownanie", a nie ogolnikowe "QNAP jest najlepszy bo jest wydajny i ma HDMI". Zero o obsludze softu, o wsparciu producenta, o niezawodnosci, o internetowej spolecznosci, itp. itd. Nie kazdy potrzebuje np. kilku zlacz Ethernet czy mozliwosci dolozenia RAMu w domowym NASie...

I na koniec... Jak jest z gwarancja w redcoon? Swego czasu odwiedzilem forum qnapa i natrafilem na watki o problemach z gwarancja u niektorych dystrybutorow. Ja bralem ceny ze sklep.synologic i sklep.qnap...

Edit: I jeszcze jedno... Gdybym szukal teraz serwera, mial 1k zl, a ceny w EPA wygladaly tak jak na redcoonie to bez zastanowienia wzialbym TS-251. Roznica w wydajnosci (nawet gdybym jej nie potrzebowal) jest na tyle miazdzaca, ze usprawiedliwi wszystko inne.

Ale w budzecie do 2.3k wybralem juz DS415+, a nie TS-453pro. Wydajnosc co prawda mniejsza od QNAPa (nie wiem o ile, nie znalazlem porownan), ale w dalszym ciagu w zupelnosci wystarczajaca. Ilosc RAMu tak samo (nie przekroczylem nigdy 25%). HDMI nie potrzebuje (filmy ogladam wieczorami w sypialni, tam NASa z pracujacymi dyskami bym nigdy nie postawil, filmy odtwarza bezglosny odtwarzacz, a material pobiera z NASa znajdujacego sie w "serwerowni"). Korzystam z jednego gniazda Ethernet, dwa ktore ma DS415+ to az nadto. A soft Synology jest IMHO lepszy/ladniejszy/prostszy (subiektywna opinia). Tyle...

7. mariuszsal

mariuszsal Moderator Q's Excellence

Miejscowość:
    Lublin
    Local Time:
    Oceny:
    +546 / 9 / -2
    Followers:
    2
    QNAP:
    TS-x53
    Ethernet:
    802.11a
    TS-x53 802.11a
    W przypadku Qnapa nie ma znaczenia gdzie kupisz. Jak sprzedawca robi problemy po mailu do centrali każą wysłać bezpośrednio do nich na RMA.

Jeśli chodzi o wsparcie producenta to dzielą ich lata świetlne. W Synology na moje maile nikt nie odpowiadał lub robił to po dwóch tygodniach. W Qnapie odpowiedź na jutro jest prawie standardem jak i nocna sesja z inżynierem Qnapa na TeamViewerze i SSH, który testuje online twoje zgłoszenia na Twoim sprzęcie i twoich oczach.

Jeśli chodzi o społeczność to zapraszam do zapoznania się z Polskim forum wsparcia i wyrobienia sobie opinii.

8. veg

Local Time:
    Oceny:
    +21 / 1 / -1
    Followers:
    0
    QNAP:
    null
    Ethernet:
    1 GbE
    null 1 GbE
    Konczac niewielkiego offtopa...

Dziekuje za odpowiedz i garsc cennych informacji.

Z gwarancja fajna sprawa (nie wiedzialem, widocznie musialo sie cos zmienic bo kiedys bylo inaczej, w takim razie faktycznie nie ma sensu przeplacac tylko brac tam, gdzie jest najtaniej), to samo ze wsparciem (osobiscie nie musialem sprawdzac jeszcze tego w Synology). Polskie forum QNAPa czesciowo poznalem i "wypadlo" dobrze (tak samo zreszta jak forum Synology).

W swoich postach odnioslem sie po prostu do poziomu/jakosci porownania. Jesli jakas redakcja decyduje sie na taki artykul, to fajnie by bylo by zbadala temat doglebnie i na kazdy model poswiecila wiecej niz po akapicie (zebym to bezposrednio z porownania dowiedzial sie tych wszystkich istotnych kwestii, a nie od uzytkownikow for internetowych). Oczywiscie "lepszy rydz niz nic", ale po Engadget oczekiwalbym wiecej...

Wracajac jeszcze do mojego wyboru... Przy moim budzecie i wymaganiach lepszy okazal sie DS415+ (wygral prostota i wygladem softu, caly szereg zalet 453pro nie mial az takiego znaczenia), przy innych kryteriach pewnie wygralby QNAP (tak by bylo gdybym teraz szukal sprzetu do 1k zl)...

9. Krwiak

Local Time:
    Oceny:
    +10 / 1 / -0
    Followers:
    1
    Panowie, żeby była jasność Redcoon, Komputronik, Morele, EuroAGD, Agito oraz Proline mają sprzęt z oficjalnej dystrybucji. Obecnie w Polsce model TS-251 jest w promocji i uruchomiona ona została tylko dla powyższych sklepów dlatego w sklepie dystrybutora cena jest wyższa, ale w praktyce to towar od nich :)

10. mantisghost

mantisghost Nowy użytkownik Noobie

Local Time:
    15:41
    Oceny:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    Synology:
    DS213+
    Zdziwił bym się gdyby wygrał Synology. Sam posiadam leciwego Synology 213+ ale nie jestem fanboyem i nie będę ukrywał, że qnap ostatnio miażdży funkcjonalnością. Przykładowo:
    Synology szyfrowanie katalogów współdzielonych vs Qnap szyfrowanie całego dysku
    Synology brak wirtualizacji vs Qnap wirtualizacja
    Synology wsparcie martwe, forum martwe vs Qnap wsparcie coś tam robi, forum jakoś tam działa.

Na konieć GUI w Synology jakoś bardziej mi się podoba, wydaje się bardziej intuicyjne ale to sprawa gustu.

To tak po krótce. Na chwilę obecną gdybym kupował nowego nasa to raczej Qnapa.

11. Krwiak

Local Time:
    Oceny:
    +10 / 1 / -0
    Followers:
    1
    Zapomniałeś wspomnieć o HDMI :), ale faktycznie zgadzam się, że GUI w Synology jest lepsze, tylko tak na prawdę z GUI korzystasz na początku przy pierwszej konfiguracji później to już sporadycznie.

12. mantisghost

mantisghost Nowy użytkownik Noobie

Local Time:
    Oceny:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    Synology:
    DS213+
    HDMI dla mnie jest mało istotne wszystko idzie po lanie i wifi :)

13. ArtiFTD

ArtiFTD Nowy użytkownik Noobie

Local Time:
    Oceny:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    Synology:
    DS211j, DS110j, DS112j
    Zgadzam się z tym, że każdemu wg potrzeb. Dla mnie np. nie jest istotna moc obliczeniowa procesora czy transfer serwera, ale jego minimalne zużycie energii, a to wiadomo, nie idzie w parze z taktowaniem :) Wybór (kiedyś) padł na DS.

Artur

14. jaceli123

jaceli123 Nowy użytkownik Noobie

Local Time:
    Oceny:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    TS-x69L
    Ethernet:
    1 GbE
    TS-x69L 1 GbE
    Test ze hoho.. Dlaczego QNAP - bo jest fajny i szybki. Zadnych wykresow, wyników zestawien.. Ciekawe jak wiele osob przekona taki test.. oczywiscie nic nie ujmujac QNAPowi

15. andig

andig Nowy użytkownik Noobie

Local Time:
    Oceny:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    Synology:
    DS211
    Wydaje mi się, że na obecną chwilę, to FreeNas, a dla leniwych inne. Na uczelni śmiga to od dawna i można sobie sprzęt upgradeować za niewielkie pieniądze. Ciekawe jak usługi śmigają, ale nie sądzę żeby gorzej niż na Syncu. Np. na Syncu aplikacja do chmury to tragedia na OS X'ie. Synec generalnie działa, ale bez trudu go zapchać mogę tak, że czeka i czeka się na odpowiedź. Potrafi się zawiesić i trzeba ręcznie go zresetować, generalnie żałuję, że nie zainwestowałem w FreeNasa parę lat temu. Skusiło mnie hasło - po prostu działa. I tak i nie... Skoro tutaj musiałem już kombinować parę razy, to i na FreeNasie bym mógł.
    Na szybko sprawdziłem - żaden nie ma 10Gbit Ethernetu. Pierwsza pomyłka. SSD jest coraz tańsze, a już na 1Gbit'cie nie wysyci się dysku. Zostaje USB 3.0, ale to ma swoje ograniczenia długości kabla, no i poza tym to nie lan. QNAP ma możliwość chociaż 8GB ramu, więc może dużo cashuje, ale to i tak tylko łagodzenie skutków, a nie leczenie przyczyny. Producenci lecą sobie w kulki. Umówmy się - na stacje 2 dyskową, powinno być min. 10Gbit, więc USB 3.1 + 10Gbit Ethernet, a do stacji 4 dyskowych Thunderbolt v2 20Gbit lub Thunderbolt v3 40Gbit. To powinien być standard. Jak ktoś chce naprawdę duże transfery, to ciągle go coś będzie hamować. Inną kwestią, że brakuje routerów na takie transfery i kable kosztują krocia, no ale właśnie powinni iść w to dalej i masowo, a nie stare odgrzewane kotlety nam serwować. Wirtualizacja na HDD to masochizm. Można, ale praca na tym to stara czasu. Można oczywiście, ale już lepiej kupić na Amazonie zasoby. Żeby było śmieszniej, to Wi-Fi już dogoniła 1Gbitowy kabel, a producenci dalej go pchają. Jakieś nieporozumienie zupełnie!

16. mkol

mkol Nowy użytkownik Noobie

Local Time:
    Oceny:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    Synology:
    nie mam
    Trzeba przyznać, ze ten QNAP, w tej cenie i z takim wyposażeniem naprawdę solidny sprzęt. Ale moim skromnym zdaniemi w znacznej części zgadzając się z tym co napisał andig, schyłek NASów dla SOHO jest bliski. Hardware o lepszych parametrach i znacznie większych możliwościach rozbudowy można kupić bez konieczności inwestowania w dedyka od konkretnego producenta. Software, tu też szału nie ma, a co gorsza o możliwościach a w szczególności o ograniczeniach softu "producenckiego" dowiadujemy się dopiero w trakcie użytkowania. Tak więc skoro nie ma sensu skazywać się na dedykowane rozwiązania, bez możliwości rozbudowy czy z ograniczeniami, to jaki sens tych "domowych" nasów jest?

17. Krwiak

Local Time:
    Oceny:
    +10 / 1 / -0
    Followers:
    1
    Na wstępie dodam, że wymagasz sporo jak na urządzenie do domu, ale uspokoję Cię, QNAP ma też rozwiązania na 10Gbit oraz na 40 Gbit, ma tesz obsługę Thunderbolt 2 jak również interfejsów SAS 12 Gbps. Jest też autotier więc możesz montować jednocześnie dyski SSD i HDD, systemy możesz rozbudowywać do obsługi 152 dysków więc o pojemność nie ma się co martwić.

FreeNAS to fajne rozwiązanie, dla osób które mają bardzo dobrą wiedzę techniczną, które poradzą sobie w razie awarii systemu sami, które nie potrzebują wsparcia ze strony producenta. Pamiętaj jednak, że są firmy, które bardziej cenią wsparcie, niż niską cenę zakupu ponieważ zdając sobie sprawę, że w razie problemu szybko otrzymają nowy sprzęt. Nie wiem czy wiesz ale w Polsce są firmy, gdzie można stracić pracę za przestój systemu produkcyjnego i wtedy nikt nie pyta informatyka o to czy ktoś na forum FreeNAS rozwiązał jego problem czy nie.

No to podaj mi przykład takiego rozwiązania które w cenie takiej jak QNAP da ci SAS 12Gbpsc, 10 GBit, 40 Gbit, storage pool, migawki, auto tier, replikację na drugie urządzenie w czasie rzeczywistym i gwarancję naprawy on-site na drugi dzień roboczy? Fajnie by było jakbyś mi napisał jakim oprogramowaniem uruchomisz wirtualizację, kontroler domeny .etc i kto i w jakim czasie pomoże ci rozwiązać problem z oprogramowanie lub sprzętem w przypadku awarii systemu ?

18. Przemuss

Przemuss Master+ Architect Q's Excellence

Miejscowość:
    Żyrardów
    Local Time:
    Oceny:
    +36 / 0 / -0
    Followers:
    3
    QNAP:
    null
    Synology:
    DS211j; DS1511+; RS2212RP+
    Ethernet:
    1 GbE
    null 1 GbE
    Żeby było jeszcze śmieszniej toś się wymądrzył... To tak jakbyś porównywał malucha do mercedesa... jedno i drugie ma 4 koła i jeździ. Właściwie nie jednemu to wystarczy...
    Podłącz sobie po wifi 30 użytkowników i niech każdy coś przegląda w necie i tą samą a nawet i większą na kablu. Następnie porównaj komfort pracy sieci:)
    Kolejna kwestia to 1Gb/s po kablu to ~ 125MB/s a po wifi 802.11ac jak uzyskawszy 62MB/s (500Mb/s) to będzie dobrze.

Co do sieci 10Gb/s. Znajdź mi proszę zarządzany switch mający chociaż 8 portów RJ45 z taką prędkością w przyziemnej cenie dostępny na polskim rynku.
    Są kartę sieciową już łatwiej dostać i cena nie jest taka zaporowa jak switchy.
    W ten będziesz wiedział dlaczego sieć 1Gb/s jest jak to określiłeś "pchana".

Nie jednokrotnie kilku godzinny przestój w funkcjonowaniu firmy kosztuje więcej niż miesięczne wynagrodzenie informatyka. Dlatego też w takich korporacjach inwestuje się w rozwiązania HA.
    co z tego jak zbudowania takiej sieci często jest poza zasięgiem małych i średnich firm. Chyba że punkt-punkt to wyjdzie znacznie taniej.

19. Zoltar

Zoltar Enterprise Admin... Q's Architect

Miejscowość:
    pomorskie
    Local Time:
    Oceny:
    +18 / 0 / -0
    Followers:
    1
    QNAP:
    null
    Synology:
    DS 216, DS216j, DS213j
    Ethernet:
    1 GbE
    null 1 GbE
    Nie no po prostu uwielbiam takie malkontenctwo jakie uprawiają koledzy andig i mkol. Pierwszy z nich wymaga super prędkości a zapomina, że wąskim gardłem jest Jego internet 4Mb. A drugi nawet nie ma NASa (tak przynajmniej wynika z profilu).
    Jaki jest sens domowych NASów? Ano taki, że (jak pisał Krwiak) nie każdy jest specjalistą w temacie i nie każdy potrafi sobie sam "zbudować" własnego NASa. Ano taki, że wielu użytkowników domowych ale też z segmentu SOHO wyżej sobie cenią rozwiązania z półki i wiążące się z nimi wsparcie bo się po prostu nie znają na wszystkim.
    Idąc Waszym tokiem rozumowania to można powiedzieć, że samochody też są fajne ale w zasadzie można sobie samemu zrobić samochód o lepszych parametrach - tylko ilu jest takich co się na tym znają i chcą się w to bawić? Tak samo ze sprzętem AGD - może sami budujmy sobie kuchenki, lodówki i je serwisujmy itp.? A domy? Po co nam deweloperzy i firmy budowlane, skoro możemy sobie sami postawić wypasioną lepiankę? Chyba nie o to chodzi bo idąc tym tokiem rozumowania zaraz wrócimy do epoki kamienia łupanego gdzie każdy był sobie samowystarczalny. Chyba jednak nie na tym polega nasz rozwój cywilizacyjny, prawda?
    Jeśli ktoś więc jest zainteresowany budowaniem własnych rozwiązań to proszę bardzo ale drodzy koledzy andig i mkol nie zapominajcie o tym, że jest jeszcze wiele innych ludzi, którzy się na tym nie znają i potrzebują właśnie rozwiązań dedykowanych.

20. Krwiak

Local Time:
    Oceny:
    +10 / 1 / -0
    Followers:
    1
    Co do HA zgadzam się w 100% i dlatego QNAP dogadał się z DataCore, które świadczy takie usługi, a sam QNAP jeszcze w tym roku zaprezentuje rozwiązania z dwoma kontrolerami.

W przypadku sieci na QNAP to jest proste, wszystko dzięki funkcji Qswitch, ta opcja umożliwia wykorzystywanie portów w serwerze NAS QNAP jak przełącznika, co za tym idzie wystarczy, że kupisz karty na końcówki i masz sieć 10Gbit lub 40Gbit :)

Poleć tę stronę

Użytkownicy znaleźli te stronę szukając słów:

1. QNAP TS-251 roznice