SSD Cache DS 3617xs

Dyskusja w 'Ogólne zapytania o produkty' rozpoczęta przez użytkownika vuxc, 11 Czerwiec 2019.

Tagi:
 1. vuxc

  vuxc Zarejestrowany Noobie

  Witam,
  w dniu wczorajszym, wrzucilem do mojego synka 256GB dysk SSD ktory skonfigurowalem jako SSD Cache tylko do odczytu.

  Jednym z podstawowych zadan synka jest obsluga w miare poteznej, 500GB kolekcji zdjec i filmow poprzez Synology Moments.
  Aplikacja jest wykorzystywana dosc intensywnie, dlatego pomyslalem, ze SSD Cache moze pomoc.

  Po 24h od utworzenia SSD Cache, jego pojemnosc wynosi 16,54GB, nieuzywana pojemnosc na SSD to 221,93GB.

  Wedlug inspektora pamieci podrecznej SSD, dane gorace to 923MB, Cieple 50GB, reszta to ilosci mierzone w KB tak wiec je pomijam.

  Rekomendacja wyzej wspomnianego Inspektora pamieci to:
  Wspolczynnik odczytu danych wynosi 31%, a w celu zwiekszenia wspolczynnika odczytu danych zaleca sie rozszerzenie pojemnosci pamieci podrecznej.

  Jezeli dane gorace i cieple, razem zajmuja okolo 51GB ( i sa to jak mniemam glownie zdjecia i filmy) a danych zgromadzonych w SSD Cache jest 16,54GB mimo, ze wolnego miejsca jest przeszlo 200GB to jak w zasadzie mam rozszerzyc pojemnosc pamieci podrecznej?
  Dodac kolejny dysk?
  Po co jezeli na dysku obecnie podlaczonym jest przeszlo 90% wolnego miejsca?
  Dlaczego synek nie zaladowal wszystkich danych, goracych jak i cieplych do SSD Cache skoro wolnego miejsca jest prawie 5x wiecej niz zajma te dane?

  Przyrostu wydajnosci absolutnie nie odczuwam.

  Pozdrawiam
  Patryk
   
 2. r70

  r70 Zarejestrowany Noobie

  To chyba trochę za krótki czas żebyś poczuł różnice, zwłaszcza że w pierwszym okresie, kiedy cache się buduje operacje dyskowe które docelowo przyspieszone, mogą nawet spowolnić - ponieważ zapis na SSD też wymaga czasu. Nie wiem jak będzie z cache korzystał Moments, ale podejrzewam że poprawa wydajności powinna być za jakiś czas zauważalna i to znacznie. Bloki do których aplikacja sięga często zapewne zaczną być odczytywane z SSD.
  U mnie najszybciej widać jak cache do odczytu się uczy i przyspiesza na wolumenie z ABB. Skuteczność trafień dość szybko osiąga wartość powyżej 95% (wielkość wolumenu na poziomie 1.2TB, a zajętość cache ok. 50GB). Czuć wzrost wydajności, słychać uspokojenie dysków, natomiast CZ.we/wy dla operacji na tym wolumenie ma poziom max 1-2%.
  Generalnie jeszcze większe przyspieszenie uzyskuje się stosując cache R/W, ale też ten rodzaj cache szybciej zużywa dyski SSD (jaki dysk użyłeś ?)