1. Cześć Gość. Czy wiesz, że według analizy rynku urządzenia:

• QNAP - stanowią 63% rynku,
    • Synology i pozostali - tylko 37% rynku?

To forum przeglądasz dzięki sponsorowi - firmie QNAP oraz zespołowi QNAP Club Polska.

Udzielamy pomocy NAS kompatybilny z iOS

Dyskusja w 'Ogólne zapytania o produkty' rozpoczęta przez użytkownika Nehero, 11 Luty 2018.

Ładowanie...
Tagi:
  1. Nehero

Nehero Nowy użytkownik Noobie

Local Time:
    02:01
    Oceny:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    null
    Ethernet:
    100 Mbps
    null 100 Mbps
    Cześć

Posiadam iPada 3 generacji i niedługo planuje zakup iPada Pro, jednakże z racji, że iPad będzie mi służył głównie jako domowe urządzenie to nie będę chciał kupować ze znacznie rozszerzoną pamięcią. Dlatego wolałbym kupić NAS, który byłby kompatybilny z iOS.

Na NAS trzymałbym głównie filmy, muzykę, ale również jakieś inne dokumenty czy pliki.

Filmy i muzykę z NAS chciałbym strumieniować bezpośrednio do iPada.

Polecono mi program Emby, który można właśnie zainstalować na NAS jak również na iPadzie.

Budżet ciężko mi określić, bo się w tym temacie nie orientuje i nie wiem ile potrzeba wydać, aby mieć coś sensownego, czyli nie z najniższej półki pierwsze lepsze, ale też nie kupować lepszego niż potrzeba.

Pojemność: Myślę że 4 TB będą optymalne, żeby nie martwić się o brak miejsca ani teraz ani w przyszłości.

A może idę w złym kierunku i powinienem inaczej rozwiązać ten problem?

Prosiłbym o pomoc w wyborze, bo sam się nie orientuje, a nie chciałbym źle wybrać.

Jeśli nie podałem istotnych informacji, to piszcie to dopisze.

2. SnejX

SnejX Entry Technician Q Associate

Local Time:
    Oceny:
    +2 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    TS-419U
    Synology:
    DS115
    Ethernet:
    1 GbE
    TS-419U 1 GbE
    hejka
    mam Synology DS116, iPhone i iPada Pro 9.7 - działa idealnie. Zainstalowałem z AppStore appki od Synology- DS Video i DS File. Śmiga jak ta lala.
    Dostęp z zewnątrz również, ale tu już trzeba brać pod uwagę prędkość twojego internetu w kierunku wychodzącym.
    Na temat Qnapa się nie wypowiem bo nie znam.

Jakbyś miał jakieś pytania to wal śmiało.

3. Nehero

Local Time:
    Oceny:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    null
    Ethernet:
    100 Mbps
    null 100 Mbps
    Mam 100Mb/s światłowód od Dialogu(Netii), speed test u mnie wygląda tak: awww_speedtest_pl_test_169693498_.
    Więc chyba nie jest tak źle.
    Twój Synology DS116 juz jest niedostępny, jednakże jeśli piszesz, że u Cb wszystko się zgrywa, więc w takim razie postawie na synology, bo w sumie gotowe programy również dla iOS sprawiają, że jeden problem miałbym z głowy.

Pierwsze pytanie: Jedno-dyskowy czy dwu-dyskowy, tym samym pytanie czy jeśli dwu-dyskowy to jak bardzo potrzebne i opłacalne jest RAID 1 dla bezpieczeństwa a może lepsze RAID 0 dla wydajności? Czytałem różne opinie i osoby, którym dysk padł, następnym razem postawią na RAID 1, a są osoby, które wolą wydajność.
    Drugie pytanie: Jakie dyski, polecono mi dwa WD RED oraz WD Gold, choć jestem świadomy, że dysków do NAS jest mnóstwo i również czytałem, że nie zawsze muszą się lubić.
    Trzecie pytanie: Czy konieczny jest UPS do NAS, bo warto to na pewno, z racji dodatkowego zabezpieczenia. Jeśli tak, to może masz coś do polecenia?
    Czwarte i chyba ostatnie pytanie jak na razie: w takim razie jaki NAS polecasz?
    --- Połączono posty, 12 Luty 2018, Data oryginalnego postu: 11 Luty 2018 ---
    A jeszcze dopytam, czy próbowałeś strumieniowania na iPada i jak to przebiegało, bo kwestia jest jak strumieniowanie obciąża procesor i ile RAM-u pobiera, żeby się nie okazało, że nie podoła temu zadaniu.

4. krissos

krissos Kierowca szefa Q's Excellence

Miejscowość:
    Zagłębie
    Local Time:
    Oceny:
    +58 / 2 / -0
    Followers:
    2
    QNAP:
    TVS-x71
    Ethernet:
    1 GbE
    TVS-x71 1 GbE
    Jeśli chcesz być zadowolony to kup min 2 zatoki, 1 szybko będzie mało i będziesz wymieniał. Jak synology to tylko z "+" wtedy masz spokój i przyjemność obsługi. Czasem nie kupuj "j" bo to więcej nerwów niż zadowolenia, tym bardziej że chcesz emby czy plex na nim.
    Co do RAID to zależy co tam będzie ale w Twoim przypadku lepiej dokupić dysk na usb i ważniejsze rzeczy tam kopiować (automatycznie).
    Co do dysków to typowe dla NAS i jak największą gwarancją a czy to będzie WD czy inny to już mniej ważne.
    UPS jak najbardziej, ja i wielu znajomych używa APC i jest ok

5. SnejX

Local Time:
    Oceny:
    +2 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    TS-419U
    Synology:
    DS115
    Ethernet:
    1 GbE
    TS-419U 1 GbE
    na część Twoich pytań nie będzie łatwo odpowiedzieć, bo każdy przykłada do tego swoje własne potrzeby, każdy ma inne oczekiwania.

Ja mam NAS 1-zatokowy bo tak świadomie chciałem, mam dane na kompie (bo na nich pracuję) a kopie trzymam na NASie. Mam tam też filmy ale jak mi np. padnie dysk w NASie to nie będzie mi tego jakoś specjalnie szkoda. Krytyczne dane mam jeszcze na dysku USB. Podłączam go raz na jakiś czas i puszczam zaplanowane zadanie.

NAS 1 czy 2 zatokowy. To zależy. Pytasz oczy ma tam być RAID1. Jeśli nie RAID1 (lub SHR) to w sumie masz to co jednozatokowiec tylko pojemności więcej (no bo będą dwa dyski). NAS 2-zatokopwy to 1. wyższa cena, po2. koszt drugiego dysku. Przelicz czy ci się to opłaca, bo elektronika się szybko starzeje technologicznie. Ale na pewno 2-zatokowy jest bardziej przyszłościowy.
    Ja kupiłem DS116 a miesiąc później Synology wypuścił model DS118 :-(

Strumieniowanie. Chodzi ci o to czy oglądam "w locie" filmy z Synology na iPadzie ? Tak oglądam prawie codziennie. Używam do tego zamiennie DS File lub DS Video.
    Na oficjalnym polskim forum Synology jest nawet mój wątek o konfigurowaniu DS Video, żeby filmy i seriale się ładnie posortowały, miały okładki, napisy itp.
    Jak wyjeżdżamy, to dzieciaki na tabletach mają skonfigurowane appki i sobie np. oglądają bajki "z domu". Łącze też mam 100/50 Mpbs.

Od kliku dni posiadam android boxa, i na min tez sprawdzam co działa najlepiej DS File, DS Video, Kodi (też gada z NASem), VLC 3.0.
    Po prostu traktuj to jako dane na dysku. Zawsze się do nich dostaniesz, tylko musisz się zdecydować jak :)

Czy NAS z plusem to mam mieszane uczucia. Wersję "j" odradzam, to kastrat. Ale zwykła wersja, bez żanej literki/znaczka wystarczy.Wersje PLUS są mocniejsze ale czy każdy potrzebuje aż takiej mocy żeby "tylko" film w locie obejrzeć? To trochę jak z samochodem. Czy każdy potrzebuje 200 koni? może 140 wystarczy? ale 75 to już pewnie za mało :). Musisz się liczyć z tym, że pierwszy nie będziesz ale swoje osiągniesz. A ze czasem procesor skacze do 100% - no i co, po to jest, zrobi swoje to odpocznie.

Kupisz, oswoisz się, przekonasz się co masz a co mógłbyś jesszcze od tego chcieć - kupisz następny "prawie dokłądnie taki jak potrzeba".

Co do dysków i UPS, zapraszam na polskie forum synology, toczą się tam akurat wątki dokładnie na takie tematy jak potrzebujesz.
    pl.forum.synology.com
    --- Połączono posty, 12 Luty 2018, Data oryginalnego postu: 12 Luty 2018 ---
    Jest na pl.forum.synology.com wątek o moim upsie, mam APC Back-UPS 500, stary dziadek ale daje rade, tani na allegro (50-100 pln + ew.batera).

Doprecyzuj jeszcze o co chodzi z tym strumieniowaniem? czy masz na myśli transkodowanie w locie? Czy po prostu chcesz na ipadzie po prostu oglądać filmy?

6. Nehero

Local Time:
    Oceny:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    null
    Ethernet:
    100 Mbps
    null 100 Mbps
    Strumieniowanie czyli jak przed chwilą postawiłem serwer ftp na PC a na iPadzie oglądałem, aby sprawdzić czy iPad ma problemy jakieś z mvk w 1080p, mniej więcej od tego zaczęły się kiedyś rozmyślania, że chce to samo, lecz nie przez komputer a zewnętrzny dysk, bo za dużo zachodu z komputerem, poza tym pobór prądu itp. itd.
    Czyli na dysku trzymam film, a na iPadzie go oglądam, a przesyłam przez internet.
    Z tym nazewnictwem to sam się już gubię.

Zastanawiam się tylko nad tym RAID 1, bo równie dobrze dysk może paść szybko, a równie dobrze przez 5 lat może pracować bez problemu, mój w komputerze oj sporo przepracował, zmieniłem na SSD, jednakże myślę, że by popracował jeszcze.

Na UPS znajdzie się jeszcze czas, najpierw chciałbym wybrać NAS, zresztą zakup NAS będzie uzależniony od tego kiedy Apple wypuści iPada Pro 3 generacji. Jeśli teraz to najpierw iPad, jeśli koło wakacji, to NAS pierwszy.

A co myślisz o tym NAS : Synology DS218 w Morele.net ?
    --- Połączono posty, 13 Luty 2018, Data oryginalnego postu: 13 Luty 2018 ---
    A jeszcze chciałem zapytać, czy jest jakieś ograniczenie co do formatu plików, najbardziej mnie interesuje avi. i mkv.
    --- Połączono posty, 13 Luty 2018 ---
    Bo poczytałem i dowiedziałem się, że różnie bywa z różnymi formatami, ale mnie głównie interesuje avi. i mkv., jak to z nimi jest?

7. krissos

Miejscowość:
    Zagłębie
    Local Time:
    Oceny:
    +58 / 2 / -0
    Followers:
    2
    QNAP:
    TVS-x71
    Ethernet:
    1 GbE
    TVS-x71 1 GbE
    ;d
    Jeśli nie kupisz serwera z intelem to o płynnym strumieniowaniu zapomnij.
    Możesz też kupić qnapa, tu w większości masz opcję jego rozbudowy w miarę potrzeb, a jak Ci się qts nie spodoba to zainstalujesz xpenology i będziesz miał 2w1 :D

8. SnejX

Local Time:
    Oceny:
    +2 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    TS-419U
    Synology:
    DS115
    Ethernet:
    1 GbE
    TS-419U 1 GbE
    No ale tu nie o strumieniowanie/transkodowanie chodzi, tylko o odtwarzanie. Ja u siebie mam i avi i mkv. Zastawiam się tylko czy 1080p czy coś niżej np. 720p. W każdym razie wszystko co mam to mi działa. Często leżąc w łóżku oglądam jeszcze jakiś serial na dobranoc. Jeśli ma to latać po wifi to tu prędzej będzie problem.
    Zastanawiam się tylko czy na ekranie wielkości iPada różnica pomiędzy 1080p a 720p jest warta tego by trzymać plik dużo większych rozmiarów. Ja oglądam i kasuje :)

Co do DS118, to ich najnowszy model ale jednodyskowy. Pytanie jaki masz budżet i jak ważne sa dla ciebie dane, które na nim będą składowane.

9. Nehero

Local Time:
    Oceny:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    null
    Ethernet:
    100 Mbps
    null 100 Mbps
    Kiedyś zrobiłem test na moim Note 4 który ma rozdzielczość 2560x1440, wszedłem na yt puściłem film jakiś o naturze w 1440p, potem 1080p i 720p i może różnica miedzy 1440p a 1080p była, lecz nie na taki pierwszy rzut oka, to między 1440p a 720p była na pierwszy rzut oka widoczna.

Też oglądam i kasuje, ale do tego lubię mieć wybór, wcześniej sobie przygotować, a potem oglądać to na co mam ochotę w danej chwili.

Nie wiem jakie teraz wielkości da Apple, ale gdybym miał brać iPad Pro 2 to 12,9 może nadal to nie jest telewizor czy monitor, jednakże mnie w łóżku wystarczy taka wielkość, powiem tak 1080p i 720p to będę wymiennie, bo nie zawsze musi być w danym rozmiarze.

Może zacznijmy od tego, że wytłumaczcie mi różnicę między strumieniowaniem/transkodowaniem a przesyłaniem po wifi, bo czuje, że coś wiem, lecz nie wszystko co powinienem.

Budżet będę miał taki jaki będzie potrzebny, nie chce ustalać na sztywno, lecz też nie chce lecieć Bóg wie jak daleko, jeśli będzie trzeba to dozbieram, jeśli nie to też dobrze, na obecną chwilę mam 2000 zł.

Jak ważne dane? Hmmmm powiedzmy jak będę miał tam te filmy to szkoda tracić, ale z drugiej strony, szkoda dokładać ileś tam dla samej ochrony filmów.

Najpierw wytłumaczcie mi tę rożnicę w czym dokładnie się to przejawia i wtedy będzie łatwiej rozmawiać i coś wybrać. :)
    --- Połączono posty, 14 Luty 2018, Data oryginalnego postu: 14 Luty 2018 ---
    Mnie strumieniowanie kojarzy się po prostu z tym iż, mamy nadawce filmu czyli np. live na yt i odbiorce, który ogląda to dzięki swojemu łączu internetowemu, a czy to będzie po kablu czy wifi czy sieć komórkowa to ma znaczenie w momencie w jakiej jakości chcemy oglądać.
    Czyli teraz weźmy NAS jako nadawce, i iPada jako odbiorcę. Dysk nadaje film poprzez wifi, a iPad odbiera ten film i ukazuje na ekranie za pomocą jakiejś tam aplikacji.
    Dobrze rozumiem?
    Czyli dobrze rozumiem, że to tak jakby na NAS odtwarzał się film, a przesyłał jedynie obraz na inne urządzenie?

10. SnejX

Local Time:
    Oceny:
    +2 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    TS-419U
    Synology:
    DS115
    Ethernet:
    1 GbE
    TS-419U 1 GbE
    Wkleję link do poczytania, może i o starej wersji DSM ale w definicji nic się nie zmieniło.
    Synology DSM 4.2 umożliwia transkodowanie wideo

Czyli albo NAS "obrabia ci film" aby twoje urządzenie mogło sobie z nim poradzić - wtedy musi być naprawdę mocne, np. telewizor nie obsługuje jakiegoś formatu ale dzięki DLNA dogadał się z NASem i to NAS poda mu film w takiej jakości i formacie że go będzie umiał odtwarzać.
    Albo NAS to tylko nośnik, a całą "obróbką" filmu zajmuje się urządzenie końcowe.

11. Nehero

Local Time:
    Oceny:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    null
    Ethernet:
    100 Mbps
    null 100 Mbps
    Okej już rozumiem więcej.
    To co w takim razie proponujecie zrobić? Jakie będzie najlepsze wyjście z tej sytuacji?

12. krissos

Miejscowość:
    Zagłębie
    Local Time:
    Oceny:
    +58 / 2 / -0
    Followers:
    2
    QNAP:
    TVS-x71
    Ethernet:
    1 GbE
    TVS-x71 1 GbE
    Kupić jakiś dwu dyskowiec z "+" i będzie pan zadowolony na dłużej ;)

13. Nehero

Local Time:
    Oceny:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    null
    Ethernet:
    100 Mbps
    null 100 Mbps
  14. krissos

Miejscowość:
    Zagłębie
    Local Time:
    Oceny:
    +58 / 2 / -0
    Followers:
    2
    QNAP:
    TVS-x71
    Ethernet:
    1 GbE
    TVS-x71 1 GbE
    Pamiętaj im kupisz lepszy tym dłużej będziesz użytkował. Jak kupisz "gorszy" to może być tak że zacznie Ci czegoś brakować i będziesz zmuszony do wymiany, a wtedy już tracisz na tej transakcji. Przerabiałem to i wiem z życia jak to jest ;) A Ty chcesz to na FV czy prywatnie ??

15. SnejX

Local Time:
    Oceny:
    +2 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    TS-419U
    Synology:
    DS115
    Ethernet:
    1 GbE
    TS-419U 1 GbE
    Krissos ma rację, nie powiem, ale jak teraz zabulisz za drogi sprzęt a jego następca będzie miał jakąś zupełnie nową funkcjonalność nie wiem, jakiś port, wyjście albo "coś" a w Twoim zacznie ci tego brakować ???? Zobacz mój przypadek - kupiłem DS116 a miesiąc później już pojawił się z DS118 z dużo lepszym procesorem? i co ? nie wymienię bo tak lekko licząc bym na tym stracił jakieś 200 pln :-(
    JA swój pierwszy kupiłem używany, tani (DS110) żeby się go nauczyć. a później już wiedziałem co mi jest potrzebne :)

16. Nehero

Local Time:
    Oceny:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    null
    Ethernet:
    100 Mbps
    null 100 Mbps
    Ja kupuje prywatnie do domu do prywatnego użytku.
    Macie racje, im lepszy tym na dłużej starczy, lecz tak jest ze wszystkim, z drugiej strony może wyjść coś lepszego, lecz znów zawsze jest tak, że w końcu coś lepszego wyjdzie, no chyba, że tak jak Twoja sytuacja SnejX.
    Przynajmniej na obecne potrzeby, potrzebuje jedynie USB i przesyłać do iPada. A co będzie kiedyś tego nie wiem, oczywiście mam plan, aby kiedyś jak stanieją OLED-y i stanie się to bardziej powszechne, też się zaopatrzyć, wtedy większa funkcjonalność NAS się przyda, lecz to jest dość odległa przyszłość, więc teraz to nie ma znaczenia i do tego czasu może się wiele zmienić.

Jeszcze myślę o RAID czy 0 czy 1. Ważnych rzeczy trzymać tam nie będę, tylko filmy i muzykę, czy gry, lecz wiadomo jak stracę to też nie ma problemu, aby to odbudować, a też zastanawiam się czy jest sens dopłacać tyle do dysków dla samej ochrony czegoś, co łatwo mogę odbudować, ponownie ściągając.
    A ważne rzeczy to mogę trzymać na drugim dysku 1TB.

Co do dysków to patrzyłem to WD ma najwięcej gwarancji bo 5 lat. Zastanawiam się jeszcze nad pojemnością. Niby na teraz starczyłoby mi spokojnie 4 TB, jednakże, muzyka czy gry( szczególnie te, do których lubię wracać i przejść je jeszcze raz) chciałbym trzymać cały czas, no i filmy i seriale, czy to 720p czy to 1080p też swoje zajmują. Wiem nie powiecie mi weź tyle i tyle, ale może macie jakąś mądrą radę? Bo jeszcze zastanawiałem się, teraz kupić jeden dysk, a potem dokupić drugi, tylko pytanie jak zachowa się wtedy RAID.

Zastanawiam, się bardziej nad wyborem DS 718+, więcej rdzeni, 2 porty LAN, z czego teraz nie skorzystam, ale powiedzmy miejmy w zapasie, jakbym nagle chciał sobie kupić internet od 2 dostawców, a niestety czasami mam tak, że nagle coś mi wpadnie do głowy, kroi się nowy pomysł itp itd.
    DS 718+ będzie dobrym wyborem? Niczego mu nie brakuje?
    Zakup pewnie w marcu gdzieś, więc może coś wyjdzie nowego?
    Wiem marudzę trochę, lecz wolę kupić raz a dobrze :),szczególnie, że wcześniej nie miałem z tym styczności w takim zakresie.

Ale i tak jestem wdzięczny za pomoc, bo ciężko znaleźć pomoc na forach w kwestii NAS.

17. krissos

Miejscowość:
    Zagłębie
    Local Time:
    Oceny:
    +58 / 2 / -0
    Followers:
    2
    QNAP:
    TVS-x71
    Ethernet:
    1 GbE
    TVS-x71 1 GbE
    Jak Ci nie zależy na fv to poszukaj takiej osoby jak mikhnal (moderator) na innym forum pl.forum.synology.com on czasem ma nówki z gwarancją w fajnych cenach. Zapytać nic nie kosztuje a może będziesz zadowolony ;).
    Co do dysku to 2x 4tb min + jakiś na usb na najważniejsze kopie. Jak masz kasę to 2x8tb + kopia wtedy masz spokój da długo.

18. SnejX

Local Time:
    Oceny:
    +2 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    TS-419U
    Synology:
    DS115
    Ethernet:
    1 GbE
    TS-419U 1 GbE
    na pewno zachowaj zdrowy rozsądek :)
    DS718+ to lekko licząc 1900 PLN do tego 2x 8TB to 2000 PLN. A więc mamy 4k za sprzęt na start i pierwszą przygodę, ale "kto bogatemu zabroni" :D
    Dyski zawsze możesz przełożyć do nowszego modelu. A może kiedyś kupisz 4-zatokowy.
    Wydaje mi się że w tej chwili najlepszy współczynnik pojemności do ceny mają dyski 6TB.

Policz sobie ile danych masz na dzień dobry i pomnóż x2.

PS.
    Zawsze znajdzie się ktoś chętny do pomocy, tylko ciężko jest czasami komuś powiedzieć czy ON bardziej lubi gruszki czy jabłka :)
    Skontaktuj się z Mikhnalem - sam od niego kupowałem nówkę w dobrej cenie :)

No i zapraszam(y) na oficjalne polskie forum Synology.

19. Nehero

Local Time:
    Oceny:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    null
    Ethernet:
    100 Mbps
    null 100 Mbps
    Wiem, że ciężko jest powiedzieć, ale jakby nie patrzeć, to wszystko się liczy.
    Ciężko zachować zdrowy rozsądek, jeśli nie wiem co mi wystarczy, czy wystarczy mi spokojnie DS 218+, czy potrzebuję DS 718+, jeśli bym wiedział, że dla moich potrzeb DS 218+ jest w zupełności wystarczający, to wtedy faktycznie nie ma co dopłacać do droższego.
    Na obecną chwilę około 1TB czyli tyle ile ma pojemności mój WD Elements, więc nawet fizycznie nie mogę mieć więcej :)

A jeszcze dostałem propozycję czegoś takiego HP ProLiant MicroServer Gen10 X3216 (873830-421) w Morele.net

20. SnejX

Local Time:
    Oceny:
    +2 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    TS-419U
    Synology:
    DS115
    Ethernet:
    1 GbE
    TS-419U 1 GbE
    Dyski, skoro masz 1TB to kup sobie np:
    - jeśli na razie tylko jeden dysk to 4TB/6TB
    - jeśli od razu dwa to wtedy zależy czy RAID0 czy RAID 1 - ale 2x2TB, 2x3TB, 2x4TB albo po krawędzi 2x10TB :)

Co do mocy. Jeśli podstawowym zdaniem będzie trzymanie tam plików i ich oglądanie,. backupy kompów/telefonów to każdy z wymienionych będzie ok.
    Ale jak postawisz tam WordPress, Mail Server, Photo Station, serwer ftp, i cho...ra wie co jeszcze to uznasz ze każdy jest za słaby :)

Taki sprzęt dobrze funkcjonuje na rynku wtórnym, nie będziesz miał problemów z jego sprzedaniem i zakupem czegoś nowszego, a dyski wtedy się "tylko" przekłada.

1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Odrzuć powiadomienie.