1. Cześć Gość. Czy wiesz, że według analizy rynku urządzenia:

• QNAP - stanowią 63% rynku,
    • Synology i pozostali - tylko 37% rynku?

To forum przeglądasz dzięki sponsorowi - firmie QNAP oraz zespołowi QNAP Club Polska.

NAS do domu, standardowo... doradźcie.

Dyskusja w 'Ogólne zapytania o produkty' rozpoczęta przez użytkownika juventinio, 1 Listopad 2013.

Ładowanie...
  1. niewiesznic

niewiesznic Master+ Architect Q's Excellence

Miejscowość:
    Internet
    Local Time:
    02:59
    Oceny:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    null
    Synology:
    DS210j/DS211+
    Ethernet:
    1 GbE
    null 1 GbE
    W zasadzie zostaje Tobie DS213J, to bardzo dobry model. Stosunkowo niska cena czyni go bardzo ciekawym rozwiązaniem ekonomicznym.
    Jeśli zdecydujesz się na jakąś określoną pojemność np. 4TB, to dwu-dyskowy model będzie wymagał dwóch bardzo drogich obecnie dwóch dysków 4TB przy RAID1 (nie polecam innego rozwiązania niż RAID1, wiem z doświadczenia, że inne rozwiązania bez zabezpieczenia to błąd). Przy 4 dyskowym modelu możesz to samo prawie osiągnąć przy pomocy 4x1TB RAID5 (trochę mniej, gdyż 3TB). Czyli droższy model z większą ilością zatok da Tobie możliwość korzystania z dysków tańszych o mniejszej pojemności dającej w sumie prawie to samo.

Bierz pod uwagę, że do prawidłowej pracy DS'a z danymi potrzebujesz jeszcze UPS'a z kablem do komunikacji via USB oraz dysku w zewnętrznej obudowie połączonych z DS'em via eSATA lub USB do tworzenia kopii bezpieczeństwa najważniejszych danych.

W moich oczach nie ma sensu kupowanie DS'a na jeden dysk. Zastanów się także nad zakupem wyższych modeli niż z literą J, choć z testów wynika, że ten DS213J nie ustępuje zbytnio wyższemu modelowi bez J (DS213). :)

2. kociol1978

kociol1978 Enterprise Admin... Q's Architect

Local Time:
    Oceny:
    +2 / 0 / -0
    Followers:
    2
    Synology:
    DS1513+, DS112j, DS411+
    Myślę że troszkę zniechęcasz takimi radami kolegę. Żeby nie było niedomówień, ja stosuję wszystkie te same zasady co ty ale...
    kolega myślę jako początkujący nie chce się pchać w koszta bo nawet nie wie czy mu to będzie w jakiś zaawansowany sposób potrzebne. Porównując: jedzie chłopak na narty pierwszy raz a my go namawiamy na: pof. narty, buty, wiązania, bagażnik do nart, kombinezon, gogle i roczny abonament na stoku :)
    Niech kupi sobie model jednodyskowy, przecież to właśnie ma być jego backup, dane będą na kompach. UPS jest konieczny przy RAIDie, przy jednodyskowym da radę bez. Dysk USB, jestem za, ale to już jego decyzja.
    Już mówiłem jak wygląda rynek wtórny, więc jak zapragnie więcej to sprzeda tego DSa z minimalną stratą za kilka miesięcy.

3. skowron

skowron Systems Admin... Q's Expert

Miejscowość:
    Warszawa
    Local Time:
    04:59
    Oceny:
    +2 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    null
    Synology:
    DS412+
    Ethernet:
    1 GbE
    null 1 GbE
    No ale nikt nie proponuję amatorowi jazdy na jednej narcie.. da się? pewnie się da.. ale po co jak stabilniej jest na dwóch.. A jak się wywali to będzie bolało. A po co ma boleć jak wystarczy kupić dwudyskowaca.
    Może zniżyłem się lekko do niskiego poziomu wyjaśnienia ale łatwo to zrozumieć.
    Jeśli autor wątku ma mało siana i nie chce wydawać dużo zaproponowałem używany sprzęt na początek ale oby dwudyskowy i nie jakiś bardzo stary, po co później zostać z problemem sprzedaży jednodyskowaca skoro wszyscy wiedzą iż jego zakup nie jest opłacalny. Nikt nie powiedział że trzeba od razu ładować 2x4TB. Wystarczy 1x1TB, za jakiś czas znów 1xTB nawet na używanych lecz sprawdzonych dyskach, i zmieści się autor w 1kzł .
    Jak by nie patrzeć 1kzł to sporo siana tylko na backup, ale odzyskanie później danych kosztuje kilka razy tyle z jednego dysku zależnie co się z nim stało.
    My tu na forum nie mamy potrzeby naciągania ludzi na modele wielodyskowe, ale każdy z nas to kiedyś przechodził, czytał, porównywał i werdykt jest tylko jeden najbardziej opłacalnymi NASami są dwudyskowce, dają w stosunku jednosyskowców dodatkowe możliwości i obecnie dyski mają takie pojemności (4TB) że trzeba się uprzeć aby to zapchać.

4. niewiesznic

Miejscowość:
    Internet
    Local Time:
    Oceny:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    null
    Synology:
    DS210j/DS211+
    Ethernet:
    1 GbE
    null 1 GbE
    Dlatego użytkownik początkujący niepewny swoich potrzeb może zacząć od:

1. Model dwudyskowy DS213J, bardzo korzystny stosunek ceny do możliwości. Dobry na początek. (Ja zaczynałem od DS210J, a to nie był mocny sprzęt w porównaniu do DS210, czyli kolejnego w linii wyższego modelu. Tutaj DS213J jest dużo lepszy).

2. 2x1TB RAID (używane dyski, najlepiej by nie były typu GREEN).

3. UPS także używany, z nową baterią (systeam aukcyjny w internecie). Koszt dużo mniejszy niż nowy ze sklepu.

Kieszeń lub kieszenie na backup może kupić gdy kupi lepsze i większe dyski, a te z RAID wstawi do sprzętu na backup zewnętrzny.

Dlaczego od razu polecam dwie narty, pokrowiec, stelaż na sprzęt, rękawiczki i gogle?
    Z własnego doświadczenia wiem, że DS+UPS+HDD backup zewnętrzny to podstawa, brak jedengo z tych elementów może w przypadku jakiejkolwiek awarii być bardzo bolesny dla użytkownika.

5. zanskar

zanskar Network Architect Q's Professional

Local Time:
    Oceny:
    +2 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    null
    Synology:
    DS710+ DS410 DS412+
    Ethernet:
    1 GbE
    null 1 GbE
    Właśnie dlatego wszyscy piszą, że najbardziej opłacalny jest dwudyskowiec. Po co ma się pchać w zakup 4-dyskowca z małymi dyskami, albo nieopłacalnego jednodyskowca z ograniczonymi możliwościami (brak RAID, brak możliwości dołożenia drugiego dysku) jeśli ma konkretną, określoną kwotę? Przecież ten DS114 i DS213j wydajnościowo będą podobne, stąd też DS213j jest najlepszym zakupem w tym momencie dla niego.

Kolega przede wszystkim musi się też zdecydować do czego dokładnie ma mu służyć ten NAS. Na razie powiedział, że to ma być głównie backup danych z komputerów, więc osobiście nie widzę sensu od razu w zabawy z RAID, UPS i dodatkowym dyskiem do backupów. To oczywiście byłby już kompletny setup, ale nie przesadzajmy, nie każdemu jest to potrzebne, zwłaszcza na początku.

6. niewiesznic

Miejscowość:
    Internet
    Local Time:
    Oceny:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    null
    Synology:
    DS210j/DS211+
    Ethernet:
    1 GbE
    null 1 GbE
    Szczerze mówiąc wolałbym zaczynać od DS'a 4 zatokowego, niż od ekonomicznego 2 dyskowca.
    Jak już masz NAS trudno się zdecydować na zmianę. Lepiej moim zdaniem zacząć od lepszego modelu, z większą ilością zatok, co gwarantuje więcej możliwości rozwoju i ze względu na większą moc, jak i możliwości rozszerzenia/utworzenia woluminów.

7. zanskar

Local Time:
    Oceny:
    +2 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    null
    Synology:
    DS710+ DS410 DS412+
    Ethernet:
    1 GbE
    null 1 GbE
    Pewnie każdy by tak wolał :) Jednak nie znając jeszcze wszystkich możliwości i korzyści jakie daje NAS i mając ograniczony budżet myślę, że ciężko się zdecydować na wydanie grubszej kasy na mocnego 4-dyskowca...

A zmiana modelu na mocniejszy? Czy ja wiem czy ciężko się zdecydować... Jakby mi nie odpowiadał sprzęt który mam to akurat zmiana na mocniejszy to byłaby tylko kwestia wyłożenia pieniędzy na różnicę w cenie, sprzedaję starego, dyski przekładam do nowego i po kłopocie.

Aha, u siebie zestawiłem dyski w RAID 0 ;) Może jednak pomyślę nad tym UPSem jakby mi się miała macierz rozsypać :)

8. juventinio

juventinio Entry Technician Q Associate

Local Time:
    Oceny:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    Synology:
    DS214
    Nie no panowie, jasne, ze najlepiej raid z 4 dyskami tylko tutaj dochodzi kwestia dostosowania nasa do wymagan i potrzeb. Naprawde 4 dyskowy NAS to swietna sprawa ale mnie on kompletnie nie jest potrzebny i naprawde nie wierze ze kiedykolwiek takiego zakupie. Danych mam raptem może 0.6 TB wiec naprawde nie bylbym w stanie tego wykorzystac/zapelnic. Dodatkowym aspektem jest fakt, ze 4 dyskowce troche kosztują a mnie bardziej zależy na 1-2 dyskowcu o dość dobrej wydajności (Serwer DLNA) aniżeli samej przestrzeni czy raidzie. Bo tak jak wspominalem NAS to juz bedzie kopia danych. Dodatkowo w przyszlosci planuje dokupić dysk USB wiec to bedzie kolejna kopia.

9. niewiesznic

Miejscowość:
    Internet
    Local Time:
    Oceny:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    null
    Synology:
    DS210j/DS211+
    Ethernet:
    1 GbE
    null 1 GbE
    Jeśli zależy Tobie na wydajności przy 2 dyskowym NASie, to pozostaje Tobie DS713+. Jeśli serwer DS ma pracować jako serwer DLNA i/lub w przyszłości PLEX to być może jeszcze DS214Play (wsparcie na razie dla Play jest pod znakiem zapytania). Miałem mniej danych do przechowywania gdy kupiłem pierwszy swój NAS. Obecnie danych mam ponad 4 razy więcej. Mam pracę, muzykę i filmy, także kopie różnych dokumentów. Przedstawiłem Tobie tylko mój pogląd oparty na własnym doświadczeniu, i jest na pewno wygodniej odłożyć więcej i kupić model z większymi możliwościami, przełoży się też to na dłuższy czas pracy bez zmiany na nowszy model. Moim zdaniem UPS podłączony do DS'a to podstawa, nie zmienię tutaj zdania.

10. kociol1978

Local Time:
    Oceny:
    +2 / 0 / -0
    Followers:
    2
    Synology:
    DS1513+, DS112j, DS411+
    Ja nadal myślę że NAS jednodyskowy z zewnętrzną kieszenią USB jest lepszy niż dwudyskowy z RAID1. Bez urazy ale nie zarażajmy nowych paranoją. Przedstawiajmy rozwiązania adekwatne do sytuacji. Tutaj wybór jest prosty, albo DS213j albo DS114, różnica w cenie mała więc jak mówiłem zdecyduj który ma ciekawsze dla ciebie atrybuty. Z obu będziesz zadowolony. Jak już coś będziesz dokupował to zacznij od dysku zewn. a na końcu UPS.

11. zanskar

Local Time:
    Oceny:
    +2 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    null
    Synology:
    DS710+ DS410 DS412+
    Ethernet:
    1 GbE
    null 1 GbE
    To były tylko luźne uwagi o tym co wszyscy wiedzą - najlepiej byłoby zaczynać od NASa 4-dyskowego, bo daje najwięcej możliwości. Większość porad sprowadza się jednak do jednego, czyli zakupu modelu dwudyskowego. Kolega wyżej ma zdecydowanie rację, przy tym budżecie i wymaganiach zostają praktycznie te dwa modele, z czego oczywiście sensowniejszy jest dwudyskowy, bo są w zbliżonej cenie.

@juventinio
    Z własnego doświadczenia ci powiem, że im dłużej się będziesz zastanawiał tym mniej będziesz wiedział ;) Kup tego DS213j na początek z jednym dyskiem, jak spełni twoje oczekiwania to sobie zostawisz i ewentualnie drugi dysk dokupisz, a jak się okaże za słaby to sprzedasz bez problemu praktycznie nic nie tracąc na tym.

12. juventinio

Local Time:
    Oceny:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    Synology:
    DS214
    Czy 213j ma zlacze e-sata? Wiem już, że nie ma usb 3.0 wiec tutaj moze byc dosc kiepsko jezeli chodzi o szybkosc transferu w przypadku podlaczenia dysku zewnetrznego bez zlacza e-sata.

13. trustworthy

trustworthy Network Architect Q's Professional

Local Time:
    Oceny:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    Synology:
    DS214play
    Nie, nie ma e-sata. Dowiedziałbyś się tego ze specyfikacji urządzenia na stronie Synology.
    Przejrzyj najpierw specyfikacje urządzeń.
    Ja Ci jednak również doradzam DS213j. Sam się nad nim zastanawiałem i na Twoim miejscu brałbym właśnie ten model. To ile backup będzie się robił mało Cię obchodzi. Podłączasz dysk, zostawiasz i tyle. Backup robi się sam. Nie musisz go mieć w 5 min.
    A przy dwuzatokowym serwerze masz możliwość manewrów - RAID0 bądż RAID1.

14. juventinio

Local Time:
    Oceny:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    Synology:
    DS214

Nie no oczywiscie przeczytalem specyfikacje jednak nie znalazlem tam zadnej konkretnej informacji na ten temat wiec wolalem sie upewnic.
    Mysle, ze juz sie zdecydowalem i jutro zamowie NAS'a. Wielkie dzieki wszystkim za pomoc oraz cierpliwość.

Pozdrawiam serdecznie.

15. juventinio

Local Time:
    Oceny:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    Synology:
    DS214
    Przepraszam, ze znowu Was tutaj mecze ale mam jeszcze krotkie pytanko.
    DS213+ vs DS 214. Nie zwazajac na cene, ktory lepszy? Na papierze jednak ds 213+ wyglada lepiej. (E-sata). Nie znalazlem jednak nigdzie porowania procesorow bo z tego co czytalem jeden to freescale a drugi arm i czyms tam sie beda roznic mimo tego samego taktowania.

16. zanskar

Local Time:
    Oceny:
    +2 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    null
    Synology:
    DS710+ DS410 DS412+
    Ethernet:
    1 GbE
    null 1 GbE
    Aha to eSATA jest dla ciebie wyznacznikiem? Będziesz go używał? Bo jak nie, to co ci ono daje?

Akurat w cenie DS213+ masz już DS214play (nawet taniej) który jest w większości zastosowań mocniejszy, zwłaszcza że nie planujesz szyfrowania itd. DS214 ma CPU ARM więc i tak jest bardziej elastyczny niż DS213+ który jest na PPC - nie wszystkie paczki da się na tym zainstalować.

Jak już strzelasz w ceny w zakresie 1100-1300 to lepiej się rozglądaj za DS214play. A na Allegro masz w tej chwili DS213j z dyskiem 4TB w dobrej cenie.

17. kociol1978

Local Time:
    Oceny:
    +2 / 0 / -0
    Followers:
    2
    Synology:
    DS1513+, DS112j, DS411+
    eSATA tak się przydaje.... że np w DS414 już tego gniazda nie ma. ja jeszcze mam w swoim, ale nigdy go nie użyłem, a mam serwer od roku. USB 3.0 daje takie same możliwości a i USB 2.0 nie jest takie złe. eSATA jest potrzebne w modelach na intelu do modułów rozszerzających. Chociaż pewnie właściciele synków 5cio i więcej zatokowych rzadko z niego korzystają.

18. zanskar

Local Time:
    Oceny:
    +2 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    null
    Synology:
    DS710+ DS410 DS412+
    Ethernet:
    1 GbE
    null 1 GbE
    Ja np. korzystam w pracy z eSATA, mam dysk zewnętrzny do Time Backup właśnie z eSATA. Jest to o tyle fajniejsze niż niewydarzone USB3.0 bo nie obciąża w ogóle procesora i transfer poza tym że szybszy to jest stabilny, nie skacze. No ale w domu, na co dzień to nie widzę sensu kierować się akurat tym w wyborze modelu :)

19. juventinio

Local Time:
    Oceny:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    Synology:
    DS214
    Panowie, mnie po prostu trafila się okazja dostać półrocznego ds213+ za 850 zl. Na allegro wisi tez ds214 za podobna kwote ale to jest jakas podejrzana aukcja. Zero kontaktu ze sprzedajacym.

Edit, kupiony ds214. Dodatkowo polecam lekturke:

http://twojepc.pl/artykuly.php?id=Test- ... tion-DS214

Mozna zamknac, dziekuje Wam wszystkim za pomoc.

20. trustworthy

trustworthy Network Architect Q's Professional

Local Time:
    Oceny:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    Synology:
    DS214play
    I bardzo dobry wybór :)
    Powodzenia, oby Ci DS214 dobrze służył :)

Poleć tę stronę

1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Odrzuć powiadomienie.