1. Cześć Gość. Przeglądasz forum dzięki firmie QNAP oraz zespołowi QNAP Club Polska.

Udzielamy pomocy Konwersja SHR, btrfs na RAID0

Dyskusja w 'Zarządzanie Systemem' rozpoczęta przez użytkownika Mar3k, 8 Kwiecień 2017.

Ładowanie...
  1. Mar3k

Mar3k Nowy użytkownik Noobie

Local Time:
    12:32
    Oceny:
    +1 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    null
    Synology:
    DS716
    Ethernet:
    100 Mbps
    null 100 Mbps
    Kończy mi się miejsce na dysku (mam SHR, btrfs) a potrzebuję jednak większej przestrzeni nawet kosztem bezpieczeństwa danych. Mam dwudyskowy DS716+II. Czy mogę jakoś przejść na RAID0 z SHR, btrfs ? Są zainstalowane dwa identyczne dyski. Czy jeśli nie ma jakiegoś kulturalnego sposobu to czy mogę bez utraty danych wyjąć drugi dysk (pierwszy pozostanie z danymi), sformatować go w komputerze. Nastepnie podpiąć przez USB i skopiować zawartość z synka. Następnie usunąć wszystko i ustawić RAID0 , potem po USB skopiować dane spowrotem na synka i na końcu dołożyć drugi dysk ale tak żeby był traktowany już jako rozszerzenie pamięci a nie dysk bezpieczeństwa ?

2. Przemuss

Przemuss Master+ Architect Q's Excellence

Miejscowość:
    Żyrardów
    Local Time:
    Oceny:
    +36 / 0 / -0
    Followers:
    3
    QNAP:
    null
    Synology:
    DS211j; DS1511+; RS2212RP+
    Ethernet:
    1 GbE
    null 1 GbE
    Pierw zacznij od podstaw jak zbudować RAID. Tego nie można zbudować virtualnie tym bardziej RAID0.
    RAID0 jest fajne bo szybkie, ale awaria dowolnego dysku = utrata wszystkich danych. W twoim przypadku lepiej będzie stworzyć 2 osobne wolumeny.
    A procedura zmiany SHR na pojedyncze wolumeny jest prosta ale czasochłonna (o ile SHR jest z ochroną danych). Wyjmujesz dysk jak DSM zgłosi degradację to wkładasz wyjęty dysk. W DSM pojawi się dodatkowy wolumen i go usuwasz. Na wolnym dysku tworzysz prosty wolumen i katalog współdzielony. Następnie przenosisz dane z zdegradowanego SHR na pojedynczy wolumen. Po zakończeniu usuwasz SHR i tworzysz drugi wolumen pojedynczy.
    DSM pozwala na przenoszenie całego katalogu współdzielonego na inny wolumen (edycja katalogu współdzielonego -> zmiana wolumenu -> zapis).

3. Mar3k

Mar3k Nowy użytkownik Noobie

Local Time:
    Oceny:
    +1 / 0 / -0
    Followers:
    0
    QNAP:
    null
    Synology:
    DS716
    Ethernet:
    100 Mbps
    null 100 Mbps
    Przemuss - serdecznie dziękuję Ci za odpowiedź. Doszedłem do momentu usuwania starego wolumenu SHR (zdegradowanego) - nie chce mnie puścić bo dużo pakietów (wszystkie) z niego korzystają. Podpowiedz mówi żebym je przeniósł na nowy dysk - nie mogę znaleźć gdzie taka opcja przenoszenia się znajduje.

Poleć tę stronę