1. Cześć Gość. Przeglądasz forum dzięki firmie QNAP oraz zespołowi QNAP Club Polska.

Da się pożenić DS412+ DS415+

Dyskusja w 'HA Manager (Synology High Availability)' rozpoczęta przez użytkownika Boreasz, 15 Kwiecień 2015.

Ładowanie...
  1. Boreasz

Boreasz Nowy użytkownik Noobie

Local Time:
    10:38
    Oceny:
    +0 / 0 / -0
    Followers:
    0
    Synology:
    DS412+ / DS415+
    Witam serdecznie :D
    Spawa wygląda tak, do niedawna miałem tylko Nasa DS 412+ , ostatnio firma postanowiła zakupić drugi Nas by cześć kluczowych danych dodatkowo backupować na odrębnej maszynie.
    Wybór padł na DS 415+ następce 412+ (412+ byłby wystarczający ale już w sprzedaży nie dostępny.)
    Nasy wyposażone są w dyski 4x3TB (Raid 5 z ochroną danych)
    W tak zwanym między czasie gdy zastanawiałem się w jaki sposób robić kopie doczytałem/odkryłem HA Manager :lol:
    , pierwsza naturalna myśl; klaster? , a dlaczego by nie. 8-)

Ale pojawiły się wątpliwości , które chciałbym z Wami wyjaśnić;

1) "Serwer aktywny i pasywny muszą być modelami identycznymi i obsługiwać technologię Synology High Availability."
    Niby optycznie to samo ale nie do końca 415 to jednak trochę jest uwspółcześniona: więcej ramu , lepszy procek itp.
    Co do obsługi technologi SHA to obydwa modele są na liście, natomiast nie wiem jak będzie podczas wykrywania , czy soft/paczka po prostu nie odrzuci ze względu na różnice w cyferkach (i czy ewentualnie da się to jakoś mądrze obejść np pod Linuksem przebić model Nasa i czy jest to bezpieczne)

2) Gdyby już się udało przejść w/w punkt, jak wygląda sam proces tworzenia klastra , czy użytkownicy w tym czasie mogą korzystać z danych znajdujących się na starej 412+ (np jak w trakcie reperowania wolumenu po podmianę dysku ), czy też są w tym czasie odcięci od usług (4,5 TB danych) na dobę - może dwie.

3) powiedzmy, że klaster już stoi Active Server 412+ i Passive Server 415+ , czy da się bezproblemowo odwrócić rolę ? tzn. chciałbym by 415 jako nowsza i trochę szybsza by pracowała jako Active Server , a weteran 412 niech stoi jako passive w razie "W" ? .
    Czy też będzie tak, że gdy wyłączę 412 , a 415 automatycznie zrobi się Active , ale po ponownym włączeniu 412 ta nowsza maszyna (po aktualizacji danych na starszej) znów wróci do pierwotnej roli czyli Passive.?

4) kolejna kwestia to nadanie klastrowi takiej samej nazwy i numeru ip jaką do tej pory miał DS 412+ (ale z tym to sobie poradzę) , tak by użytkownicy nie odczuli zmian.

Trochę chaotycznie to opisałem :oops: ale to z grubsza co chciałbym wiedzieć, testów z kreatorem nie robiłem bo nie wiem czy mi userów nie odetnie od usług, np w 3-4 kroku :twisted:

Poleć tę stronę